Těžká kabelka na jednom rameni nebo notebook v ruce

Těžká zátěž na jednom rameni či v jedné ruce způsobuje nerovnováhu celého těla, jež vede k vychýlení páteře. Dlouhodobé nesprávné držení těla může způsobit deformaci meziobratlové ploténky na jedné straně, časem může dojít k jejímu výhřezu, který tlačí na nervový kořen a vzniku tzv. kořenového syndromu.

 V dlouhodobém hledisku může dojít k poškození páteře včetně meziobratlové ploténky a vzniku tzv. kořenového syndromuZdroj: FLEISHMAN - HILLARD, s.r.o.V dlouhodobém hledisku může dojít k poškození páteře včetně meziobratlové ploténky a vzniku tzv. kořenového syndromu.

„V dnešní době již můžete kromě konvenční léčby zvolit i unikátní miniinvazivní a endoskopické metody léčby, které jsou velmi přesné a účinné. Zákroky probíhají nejčastěji v lokální anestezii a trvají podle typu od 30 do 90 minut. Provádí se v ambulantní péči a v režimu tzv. jednodenní chirurgie. To znamená, že pacient se po zákroku a zhruba dvou klidových hodinách na lůžku může vrátit domů. Získáte tak velmi rychlé, ale zároveň i co nejšetrnější řešení svých obtíží, které v případě kořenového syndromu mohou cíleně vyřešit dlouhodobou bolest zad,“ komentuje MUDr. Róbert Tirpák, FIPP, vedoucí lékař Kliniky miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics v Praze.

Zdroj: FLEISHMAN - HILLARD, s.r.o. Unikátní miniinvazivní a endoskopické metody léčby jsou velmi přesné a účinné. 

Zvedání těžkých věcí

Větu „tak jsem to zvedl a zablokovala se mi záda“ slyšel ve svém okolí snad každý z nás. Vyhnout se zvedání těžších věcí není vždy možné, ale můžeme to dělat správně.  Nezvedat věci v předklonu, hlídat si rovná záda a tíhu zvedání břemene přenést na nohy, tedy „netahat“ to zády, ale nohami z podřepu.

Celý den vsedě

Při sezení je na páteř vyvíjen tlak až o 50 % větší než při stání. Pro zmírnění tohoto působení doporučujeme nastavit židli tak, aby nohy i ruce byly ohnuty v 90stupňovém úhlu a v žádném případě nevystrkovat hlavu dopředu.

Neustále na telefonu

I přehnané koukání do mobilních telefonů může přispět k bolesti zad, hlavně tedy v oblasti krční páteře. V ten moment totiž hrbíme záda, hlavu směřujeme příliš dolů a zatěžujeme tak krční páteř cca dalšími 30 kg navíc, které musí unést. 

Samodiagnóza a samoléčba

Zapomeňte na internetové diskuse a samodiagnózu, ani bolest zad není radno podceňovat. Obraťte se na odborníky, vyhledávejte si inovované způsoby léčby včetně možnosti E-konzultací. Máte podezření na kořenový syndrom? Využijte online konzultaci na  www.europainclinics.cz.

 „Službu E-konzultace poskytujeme zcela zdarma. Tento interaktivní nástroj umožňuje pacientům z pohodlí domova konzultovat se specialisty zdravotní stav ještě před samotnou návštěvou kliniky, což celkově zpřesňuje, zrychluje a zefektivňuje stanovení konkrétního léčebného plánu. Pacient si ověří, zda se objednává k lékaři, který mu může skutečně pomoci a nemusí obcházet různé odborníky zbytečně," komentuje MUDr. Róbert Tirpák, FIPP.