Nový počítač bez jakéhokoliv zabezpečení může být i danajský dar. S experty na kybernetickou bezpečnost ze společnosti ESET jsme pro vás připravili několik tipů, jak si nové zařízení ohlídat.

„Nejdůležitější je uvědomit si, že váš počítač nebo chytrý telefon je zranitelný a stejně tak data, která na tato zařízení ukládáme. Mohou to být vaše rodinné fotografie, pracovní dokumenty, ale i zápisky ze školy a podobně. Taková data nechceme ztratit, nebo si je nechat ukrást. Kapitolou sama pro sebe je také ochrana soukromí,“ vyjmenovává Pavel Matějíček, manažer technické podpory z pražského ESETu.

Nejlepší heslo? Věta


Základem ochrany soukromí i dat jsou vždy hesla. Samozřejmě nestačí nastavit jako heslo své křestní jméno nebo sérii čísel.

„Existuje způsob, jakým mohou útočníci hesla prolomit. Říká se tomu brute force útok, buď se použije program, který zkouší všechny možné kombinace znaků, nebo také slovníkový útok. Člověku by to trvalo jistě roky, ale počítač zvládne tisíce pokusů za minutu. Proto jednoduchá hesla nestačí,“ vysvětluje Matějíček.

Experti dnes doporučují nejčastěji tvořit fráze, dají se snáze zapamatovat a navíc nejsou tak náchylné k uhodnutí. Pokud používáte českou klávesnici, můžete zařadit i české znaky. Stále platí rada používat i různé znaky a čísla. Kvalitním heslem pak je například: Denně-4tu den1ky.

Aktualizace a antivir jsou alfa a omega


Z technických návyků byste si měli osvojit především pravidelné aktualizace programového vybavení počítače či chytrého telefonu.

„Aktualizace obsahují nejen vylepšení funkcí, ale především opravy bezpečnostních chyb ať už v operačním systému nebo v programech. Jejich instalaci se nevyplatí odkládat. Naopak doporučujeme nastavit si automatické aktualizace. Bez nich se totiž vystavujeme zranitelnostem“ radí Matějíček.

Nezbytností je také spolehlivý antivir, který neustále skenuje počítač a hledá potenciální rizika. Dávno už ale nehledají „jen“ viry. Moderní bezpečnostní řešení obsahují řadu dalších funkcí: hlídají poštu před spamem, zachytávají ransomware, dokáží monitorovat domácí síť nebo třeba ukládat bezpečně hesla ve speciálním správci.

Mezi nejpopulárnější funkce produktů ESET podle Matějíčka patří zabezpečení online plateb. Platební příkaz či přihlášení do internetového bankovnictví se otevře v novém zašifrovaném prohlížeči a přihlašovací údaje tak nemůže případný útočník nijak zachytit.

Bezpečnost jako dárek


Darovat můžete i pocit bezpečí v online světě. Až do konce roku platí na domácí produkty ESET Internet Security a ESET Smart Security Premium zvýhodněná akce. Při koupi tříleté licence získáte poslední rok jako dárek. Více o této akci i funkcích najdete na www.eset.cz/3za2.