Projektová dokumentace na velkolepou stavbu, která v tehdejším Československu neměla obdobu, vznikla roku 1962. Práce začaly v dubnu 1968 a původně se počítalo s dokončením v roce 1971. Jenže termín se postupně protahoval, skloňovaly se roky 1972, 1973, 1975, 1977.

Důvody? Podle investora, oblastní Správy tělovýchovných zařízení, za to mohl nízký počet pracovníků ze strany generálního dodavatele IPS Praha. Průtahy měly za následek také zestárnutí projektu, změnily se předpisy a normy požadované pro takovou stavbu, navržené materiály se přestaly vyrábět a lišily se také výrobní technologie.

Inovací prošel projekt v letech 1974 až 1975 a o tři roky později stavba skutečně stála. Výrazně se na dostavbě podíleli brigádnici z řad sportovců Rudé hvězdy, Zbrojovky nebo příslušníků Královopolské strojírny Brno. Slavnostního otevření se krytá hala za Lužánkami dočkala 9. prosince 1978 a otevřela ji jubilejní desáté plavecká Velká cena Brna.

Areál stál 78 milionů korun a rovným dílem se o sumu podělily Ústřední výbor Československého svazu tělesné výchovy a Národní výbor města Brna.
Zdroj: STAREZ - SPORT, a.s.

Projekt navrhl stejný architekt, který se podílel také na tvorbě návrhu Janáčkova divadla, a to Otakar Opletal. Byl také spoluautorem budovy První moravské spořitelny v Jánské ulici nebo Ústředního hřbitova města Brna. Unikátní ocelovou konstrukci střechy za Lužánkami pak navrhl Ferdinand Lederer. Konstrukce váží 350 tun.

Hala za Lužánkami nabízela při svém otevření v prvním podlaží bazén o rozměrech 50x21 metrů rozdělený do osmi drah. Hloubka vody dosahuje od 1,6 do 5 metrů. Nejhlubší je pod skokanskou věží, kde se skáče z desetimetrové výšky. Po vzoru tehdejšího Sovětského svazu a Německé demokratické republiky instalovali tvůrci pro skokany také výtah, který dodala firma Transporta Chrudim.

Jedinečné na tu dobu bylo také zařízení na čeření vody, které umožňovalo plavcům lepší viditelnost. Cílové stěny osadili dělníci receptory pro elektrickou časomíru značky Omega, které přenášely údaje na světelnou tabuli o devíti řádcích, což byl také československý unikát. Bazén se pyšnil horní přelivem, který zabraňoval víření hladiny, pod vodou má umělé osvětlení a čtyři filmařská či pozorovací okna. Šatny nabízely 550 skříněk pro muže a 450 pro ženy, na tribuny se vměstnalo 1174 sedících diváků a dalších 200 stojících. Vstupné stálo pět korun.

Od roku 2010 je vlastníkem areálu město Brno, které už za dva roky opravilo zázemí dámských i panských šaten, které jsou od té doby společné s převlékacími kójemi, přibyly nové skříňky. Renovace se dočkaly také sprchy a toalety nově zcela přístupné i hendikepovaným návštěvníkům. Nový vzhled dostaly v roce 2012 pokladny se systémem turniketů a čipových karet, okna prošla zateplením. Letos v létě zažila hala další rekonstrukci, při níž stavbaři budovali vytápění šaten a sprch. Opravili také menší relaxační bazén.

Už příští rok se patrně lidé v Brně dočkají za Lužánkami wellness, vznikne tam podle projektu finská a parní sauna, biosauna, vířivka i ochlazovací bazének. Již v roce 2020 by mohl být otevřen nový pětadvacetimetrový bazén, který umožní pořádání velkých mezinárodních závodů.

Nový e-shop s čipovými hodinkami
Téměř 27 tisíc čipových hodinek už používají návštěvníci brněnských sportovišť pod správnou společnosti STAREZ-SPORT, a. s., po jejichž nabití nad tisíc korun ušetří při každém vstupu dvacet procent z ceny a hlavně nemusejí stát dlouhé fronty u pokladen. Od listopadu spouští novou službu, díky níž lze čipové hodinky koupit nebo nabít online. E-shop společnost zřídila ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna a propojila s projektem BrnoID.cz v sekci sport. Po zaplacení částky systém vygeneruje čárový kód, který zákazníkovi pošle na e-mail a na pokladně sportoviště za něj obdrží hodinky se zvoleným kreditem. Z pohodlí domova mohou dobíjet i stávající abonenti čipový


Čtyřicáté výročí od otevření oslaví STAREZ-SPORT, a. s., bohatým narozeninovým programem za Lužánkami.
Celý den budou k dispozici vodní atrakce a večer se návštěvníci mohou těšit na promítání filmu na velkoplošné obrazovce. Oslavy začnou v deset hodin dopoledne.

Zdroj: STAREZ - SPORT, a.s.