Znamená to, že o budoucím osudu našeho města se bude rozhodovat spíše v Praze než na naší krásné historické radnici? Má být třeba to, jak se u nás popasujeme s parkováním, řízeno ze Strakovky, kde v Praze sídlí česká vláda? Jistě ne, protože to přece musí být plzeňští občané a jimi vybraní politici, kdo bude mít v našem městě hlavní slovo. Opak by znamenal, že vlastně ani nepotřebujeme komunální volby a život v každé plzeňské čtvrti či dokonce ulici bude řízen „přímo a hned“ z hlavního města.

Volte nás, nebo…

Ale pak je tu ještě jeden, možná horší způsob, jak si vysvětlit vzkaz o tom, že budoucí primátor Plzně musí mít telefonní číslo na současného premiéra. Ten říká, že tyto billboardy, které s různými tvářemi kandidátů stejného hnutí visí po všech větších městech země, mohou znamenat, že do budoucna budou ze strany vlády podporována jen města, kde budou v čele stát politici premiérova hnutí. To by byl opravdu smutný konec údajné, hlasitě ohlašované, ale nakonec očividně neprovedené „protikorupční revoluce“. Plzeňáci a Plzeňačky přece jen těžko budou volit pod tlakem naznačené výhrůžky, že buď dají hlas jednomu konkrétnímu hnutí, nebo to bude mít Plzeň v Praze „polepené“. Jestli to někde bude fungovat, tak v Plzni určitě ne.

Plzeň je jiná

Vtipně na situaci zareagoval lídr plzeňských občanských demokratů a kandidát na primátora Martin Baxa, když billboard konkurence s úsměvem komentoval: „My nepotřebujeme volat do Prahy, abychom věděli, jak se správně starat o Plzeň,“ a dodal: „Měníme s vámi už roky Plzeň k lepšímu, a tak i díky nám, občanským demokratům, v dobrém slova smyslu platí, že Plzeň je jiná.“ Dvě největší strany, které se spolu utkají o post primátora Plzně, tedy očividně jdou do voleb každá s úplně jinou taktikou. Zatímco jedni sázejí na silného lídra v Praze, občanští demokraté naopak nabízejí Martina Baxu, který se už jednou v čele města osvědčil jako primátor a nikdo nepochybuje, že Plzni rozumí. Voliči se proto teď budou rozhodovat, zda chtějí naši radnici obsadit podle toho, co se děje v Praze, nebo podle posouzení vhodných plzeňských osobností u nás doma.