Podvody se stočenými kilometry postihují podle nové studie až polovinu všech ojetých automobilů, což stojí zákazníky v celé EU podle konzervativních odhadů mezi 5,6 - 9,6 miliard € ročně. Skupina europoslanců v čele s Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL, ELS) proto opakovaně žádala Komisi o celoevropské řešení, které by ochránilo i české spotřebitele. Původně se jim dostávalo odpovědi, že by problematiku měly řešit jen členské státy. Po dalších interpelacích ale Komise názor mění, čísla totiž hovoří jasně.

 „Původní odhady mluvily o tom, že se stáčení týká zhruba třetiny evropských aut, donutili jsme ale Komisi udělat novou studii. Z ní jasně vyplynulo, že problém se vyskytuje v mnohem větším měřítku a nejvíc podvodů se objevuje u aut s dovozem ze zahraničí. Jakékoliv národní řešení tak v podstatě postrádá smysl a musíme se shodnout na společném postupu,“ komentuje situaci Zdechovský, jež v minulosti k tématu také uspořádal několik mezinárodních konferencí, ať už v České republice, Belgii nebo v Polsku. Pomohl tak tomu, že se v současné době o tématu vede diskuse i ve Výboru pro dopravu (TRAN), kde hovoří jak o celoevropském zavedení tzv. car-passů, tak i o lepší ochraně počitadel proti manipulaci přímo od výrobců automobilů.

Škody jdou do miliard euro, řešení jsou přitom jednoduchá a levná

„Systém car-pass funguje v Belgii a Nizozemí už přes deset let a má vynikající výsledky. Nějakou formu podvodu objeví jen v 0,16 % případů. Podobné řešení připravili i nyní na Slovensku, které je ze států střední a východní Evropy v boji proti stáčení kilometrů ze všech států nejvíce vpředu,“ vysvětluje dále Zdechovský. Car-passy jsou přitom velmi jednoduché a levné řešení, kdy se při každé návštěvě servisu a při technických prohlídkách opisuje stav odometru do speciální průkazky zvané car-pass. Historie vozidla je tak lehce dohledatelná. Bez této průkazky je navíc vůz neprodejný a kupec klidně může i zpětně odstoupit od prodejní smlouvy.

Osobně podporuji ale i zmiňované řešení přes technické zabezpečení odometru tak, aby výsledky nešlo zmanipulovat. Je třeba si totiž přiznat, že tyto podvody patří do sféry organizovaného zločinu a bude jedině dobře, pokud přijmeme všechna opatření, která se nabízí,“ uzavírá lidovecký europoslanec.

Zdroj: Archiv TZ