Jde o nejvyšší světovou soutěž v atletice, jakou může Česká republika uspořádat a nejprestižnější týmovou soutěž v tomto sportu na světě. Je týmovým kláním atypického formátu. Koná se jednou za čtyři roky a proti sobě stojí výběry čtyř kontinentů: Evropy, Ameriky, Afriky a společný tým Asie a Oceánie.

Kontinentální pohár se těší velkému zájmu fanoušků, v současné době je vyprodáno 95 procent vstupenek. Zájemci o sledování atletické špičky přímo na stadionu si mohou vstupenky zakoupit prostřednictvím sítě Ticketportal (www.ticketportal.cz) . Ceny lístků začínají na 150 Kč za jeden den, v nejvyšší kategorii pak stojí 500 Kč. Připraveny jsou poloviční slevy pro seniory (65+), děti do 130 cm, či vozíčkáře (jejich doprovod za symbolickou 1 Kč).

Unikátní trofej pro vítězný tým

Poprvé v historii této soutěže si každý člen vítězného týmu odnáší svou vlastní „trofej“, která je však součástí jedinečného celku. Originální trofej symbolizuje týmovost, pospolitost a soudržnost mezi národy a kontinenty. „Použili jsme český křišťál, ručně precizně zpracovaný do tvaru tyčí symbolizujících štafetové kolíky jako symbol týmovosti a pospolitosti. Český křišťál zároveň přináší stopu české tradice do mezinárodní akce tohoto významu,“ doplňuje Varhaník.

Cenu tvoří 116 křišťálových štafetových kolíků a společně tvoří celek – jedinou trofej  ve tvaru stadionu/atletického oválu o průměru cca 80 centimetrů. Kolíky jsou zapuštěny do kovového podstavce ve třech řadách. „Střed trofeje je tvořen kombinací menších prvků z mačkaného skla v barvách kontinentů Evropy, Ameriky, Asie-Oceánie a Afriky, ve které vidíme pospolitost mezi národy. Středová část po předání skleněných „štafetových kolíků“ členům vítězného týmu zůstává vítězné kontinentální federaci,“ přibližuje Varhaník. Každý štafetový kolík je originálem – má originální brus i podbarvení, každý atlet či atletka z vítězného týmu si tak odveze z Ostravy původní, ručně vyrobený artefakt s vlastním dekorem jako symbol úspěšné týmové práce.

V týmu Evropy na Kontinentálním poháru budou čtyři čeští reprezentanti

Systém nominace na Kontinentální pohár, který je založen na mistrech a vicemistrech Evropy z Berlína, umožňuje start čtyř českých reprezentantů v týmu Evropy.  Pořadatelská země Kontinentálního poháru má právo na tři divoké karty. Z českých reprezentantů tak za tým Evropy nastoupí oštěpařka Nikola Ogrodníková, koulař Tomáš Staněk, běžkyně Simona Vrzalová a oštěpař Jakub Vadlejch. Oštěpařka Nikola Ogrodníková si vybojovala svůj start  přímo – tedy druhým místem na mistrovství Evropy v Berlíně.

Více informací na www.ostrava2018.org.