„Advent je krásným obdobím, kdy bychom neměli podlehnout předvánočnímu shonu a úklidu, ale naopak bychom se měli častěji zastavit a více myslet na své blízké. Chceme, abyste předvánoční čas strávili co nejpříjemněji, proto jsme opět společně s partnery připravili tradiční akce, na kterých se můžete svátečně naladit, pobavit se a ochutnat spoustu vánočních dobrot,“ zve do Třince primátorka Věra Palkovská.

Advent zahájí Třinecký mikulášský jarmark
Adventní období zahájí v Třinci hned první adventní neděli 1. prosince oblíbený Mikulášský jarmark, jehož neodmyslitelnou součástí bude v 16.30 i slavnostní rozsvícení vánočního stromu za účasti primátorky města a zástupců církví. Náměstí Svobody zaplní stánky s ukázkami tradičních řemesel, s vánočními dekoracemi, adventními věnci, voňavými perníčky a dalšími dobrotami. Na příchozí bude kromě množství stánků čekat také bohatý doprovodný program, který zahájí Štývarův dětský sbor. Po něm přijde na řadu představení Na cestě do Betléma Divadélka s radostí. Připraveno je také pásmo koled a taneční show skupiny BCC. Divadlo GAPA3 a GAPCIO prozradí, co se dělo se Santou v komíně.  Sólistka sboru Gymnázia Třinec Magdaléna Majetná zapívá vánoční písně a poté zahraje ostravská folková kapela Tři vykřičníky a cimbálová muzika Jagár. Nejen děti potěší Taneční hrátky s Honzou Onderem. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu primátorkou města Věrou Palkovskou a zástupci církví proběhne v 16.30 hodin. Jarmark zakončí populární kapela Poetika.

Zdroj: Zadavatel.

Třinecké adventní podvečery potěší malé i velké
Mikulášský jarmark vystřídají na náměstí Svobody Třinecké adventní podvečery, které budou  již pošesté navozovat sváteční náladu v Třinci od neděle 8. do soboty 21. prosince. Denně od 15.00 do 19.00 se můžete nechat zlákat vůní různých druhů punčů, svařeného vína či netradiční kávy, zakoupit si můžete sladké i slané dobroty, drobné dárky a vánoční dekorace. V soboty 14. a 21. 12. pro Vás bude „vánoční městečko“ i s bohatým programem otevřeno již od 13.00 hodin.

Třinecké adventní podvečery.Zdroj: Zadavatel.
Třinecké adventní podvečery. Autor: Archiv města Třince.

Těšit se můžete na 30 atraktivních, většinou hudebních, vystoupení. O letošní zahájení podvečerů se v neděli 8. 12. postarají dvě skvělé kapely – místní Dr. Ong a pražská Brouci BAND – The Beatles Revival. V dalších dnech se budou na podiu střídat místní kapely, sbory a talentovaní mladí umělci (Drnkálisti, Magdon, Gorol, Hutnik, Cafe ´80, aj.). Těšit se můžete i na vystupující z Prahy a Plzně (HAMLETI vč. Aleše Hámy a Dalibora Gondíka, Kaczi, Znouzectnost), a letos poprvé také na zahraniční kapely z Polska a Slovenska (Akurat, Ja Ty a Rolo). V programu bude zastoupena celá řada hudebních stylů od folku, country, přes rock, pop, až po jazz a alternativní muziku. Dětem a mládeži jsou určena především vystoupení jejich vrstevníků – žáků souboru zobcových fléten Píšťalička ZUŠ Třinec, žáků soukromé ZUŠ Tutti Music Třinec a studentů třineckého gymnázia (kapela The Striped). Ti nejmenší si spolu s rodiči určitě užijí zábavný interaktivní program S anděly o Vánocích aneb Pohádka o Ježíškovi. Tečku za 14denním adventním maratonem udělá seskupení Family Gospel Ostrava a ohňostroj.

Třinecké adventní podvečery přichystal Coffee&Coctail Bar Destiny ve spolupráci se  statutárním městem Třinec. Akce se uskuteční za finanční podpory Moravskoslezského kraje a místních sponzorů.

Zdroj: Zadavatel.

Před muzeem můžete opět vidět Živý betlém
Předvánoční náladu v Třinci již tradičně doprovodí také akce Živý betlém ve venkovních prostorách Muzea Třineckých železáren a města Třince. Letos se sejdeme u jesliček už po patnácté, a to v pátek 13. prosince od 9.00 do 18.00 hodin.

Jako vždy je pro návštěvníky připraven bohatý celodenní program. Ani letos zde nebudou chybět živá zvířátka – lamy, velbloud, kozy, ovce, telátko a oslík, které si děti budou moci pohladit a na některých se i povozit.

Jak probíhala oslava Vánoc ve středověku a které zvyky a tradice je provázely? Na to nám odpoví Spolek Rytířů svatého Grálu. Loutková scéna Bajka Těšínského divadla v představení Pojďme spolu do Betléma nás provede známými biblickými příběhy, které budou ke zhlédnutí v 9.00, v 11.00 a v 16.30 hodin. Během celého dne budou s malými i velkými návštěvníky tancovat, zpívat a hrát Klauni z Balónkova. Kromě nich nám vánočními písněmi a koledami zpříjemní čas ZUŠ Třinec. Neodmyslitelnou součástí akce jsou betlémští řemeslníci ve svých dílničkách se spoustou zajímavých řemesel, které si děti mohou vyzkoušet. Výrobky si pak mohou odnést s sebou.

Zdroj: Zadavatel.

Vánoční nálada zavládne i v Domě dětí a mládeže
Jako každoročně chystá v předvánočním období řadu akcí také Dům dětí a mládeže na Bezručově ulici. V pondělí 9. prosince se mohou od 16.00 děti radovat z mikulášské nadílky, na kterou dorazí i klaun Hopsalín. V sobotu 14. prosince od 10.00 do 16.00 hodin navodí sváteční atmosféru tvořivé dílničky a prodejní výstava. Děti budou péct perníčky, vyrobí si přáníčka, vánoční adventní věnce, vazby na vánoční stůl, svícny a jiné vánoční ozdoby.

Zdroj: Zadavatel.

Zpříjemněte si čekání na Vánoce a užijte si advent v Třinci.

Těšíme se na Vás!