1. Zvýším kvalitu svého života

V rámci dlouhodobé studie Blue Mountain se například zjistilo, že přínos lepšího zraku po operaci šedého zákalu je ohromující: lepší tělesná i duševní kondice, samostatnost, lepší spánek, návrat ke společenskému životu, nižší riziko úrazů, stařecké demence, depresí i civilizačních onemocnění. Mladší pacienti po refrakčních operacích si zase pochvalují svobodu bez brýlí, možnost pracovat, sportovat a cestovat bez omezení.

2. Budu lépe vidět

Ano, naprostá samozřejmost pro ty, kdo nemají s viděním žádné potíže. Ale ve chvíli, kdy nevidíte ani na brýle na nočním stolku, nepoznáváte lidi na druhé straně ulice, brýle se vám v zimě mlží nebo vás bolí hlava při čtení, ostrý zrak znamená hodně. Převážnou většinu informací o okolním světě získáváme právě pomocí zraku, dobře vidět je zásadní.

3. Ušetřím

Náklady na nošení brýlí a kontaktních čoček se ročně pohybují kolem 6 000 Kč, průměrné multifokální brýle stojí 18 000 Kč. Za 10 let nošení čoček tedy utratíte zhruba 60 000 Kč. Nové brýle každé dva roky také přijdou na spoustu peněz. Cena laserové operace očí v NeoVizi v Brně a v DuoVizi v Praze začíná na 12 500 Kč. Operaci šedého zákalu s implantací monofokální čočky dokonce plně hradí zdravotní pojišťovny. A navíc: pohodlný a svobodný život bez brýlí je k nezaplacení.

4. Strach je zbytečný

Obavy ze zákroku má hodně pacientů. Starších i mladších, žen i mužů. Bojí se bolesti, toho, že pohnou okem, výsledku operace a mnoha dalších věcí. Strach klidně zahoďte, klíčový pro zdárný průběh operace i skvělý výsledek je pozitivní přístup pacienta. “Operace za účelem odstranění dioptrií či šedého zákalu nebolí, trvá asi 15 minut, provádí se ambulantně v místním znecitlivení kapkami,” přibližuje průběh zákroku primářka oční kliniky NeoVize v Brně, docentka Šárka Skorkovská.

ilustrační fotoZdroj: Neovize Group s.r.o./archiv

5. Splním si své sny

Potápění? S brýlemi nelze. Lyžování? Jedině s kontaktními čočkami. Čtení vnoučatům nebo procházka v lese? Nepohodlné a stresující. Ráno se probudit a vidět? Nedosažitelné. Tisíce velkých i malých snů a přání si po operaci můžete přeřadit do složky “samozřejmost.” A pochopitelně si můžete naplánovat i další. 

6. Recenze na internetu už mám přečtené, teď dám na odborníky

Dobře informovaný pacient je poklad. Ale pokud už máte za sebou dlouhé hodiny na internetu, je nejvyšší čas vyrazit za odborníky a zajímat se především o sebe, své oči, svoje požadavky. “Každé oko je jiné a pacient je pro nás konkrétní člověk s konkrétním problémem. Lékař by měl vždy doporučit zákrok až na základě důkladného vyšetření a rozhovoru s pacientem,” vysvětluje primářka DuoVize, Oční kliniky Praha MUDr. Lucie Valešová.

7. Vyberu si pouze kvalitní oční kliniku

Poznáte ji snadno už podle vstupního vyšetření. Probíhá v jiný den než operace? Správně, máte dostatek času na rozmyšlení. Probíhá vyšetření i v rozkapání? Správně, před operací je třeba podrobně vyšetřit i zadní segment oka a to bez rozšířené zornice nejde. Trvá předoperační vyšetření 2 hodiny? Správně, už během vyšetření sbírá lékař důležitá data pro samotou operaci. Důkladnost a spousta různých měření je tedy na místě. Vysvětlil vám lékař vše potřebné? V tom případě jste na dobré adrese. Špičkové technologie a profesionální zdravotníci jsou samozřejmostí, příjemné chování a lidský přístup pak bývají skvělým bonusem navíc.

NeoVize, www.neovize.cz, 775 858 700
DuoVize, www.duovize.cz, 777 643 020

ilustrační fotoZdroj: Neovize Group s.r.o./archiv