Nákup pneumatik je vyšší investice i v případě, že vybíráte z levných pneumatik. Proto byste jim měli věnovat pravidelnou pozornost a péči. Jen tak si zajistíte bezpečnou jízdu a navíc můžete životnost pneumatik prodloužit.

1. Skladujte správně

Velký vliv na stav pneumatik má správné skladování. Na výběr máte profesionální uskladnění v autoservisu, za které si zaplatíte, nebo skladování u vás doma.

Doma můžete využít sklep, který je suchý, temný a studený. Letní ani zimní pneumatiky by neměly přijít do kontaktu s přímým slunečním zářením, s chemikáliemi, ostrými předměty, oleji a tak dále.

Pokud skladujete pneumatiky s ráfkem, můžete je naskládat na sebe, pověsit za ráfky nebo nasunout na tyč. Pneumatiky bez ráfku postavte vedle sebe nebo do speciálního stojanu. V obou případech byste je měli jednou za čas pootočit (ideálně jednou za 3 měsíce), abyste předešli nechtěné deformaci.

2. Pravidelně kontrolujte huštění

Nezapomínejte pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách. Nahuštění pneumatik můžete kontrolovat díky senzorům tlaku. Zkontrolujte raději jejich správné fungování.

Jízda na podhuštěné pneumatice znamená nadměrné opotřebení krajních částí, klesá také celková odolnost proti opotřebení a snižuje se kilometrový výkon. Podhuštěním pneumatiku přetěžujete. Proto dochází k většímu přehřívání, které může mít za následek totální destrukci pláště.

Víte, že: Doporučenou hodnotu tlaku v pneumatikách najdete v manuálu obsluhy vozidla, na sloupku u dveří řidiče nebo na krytu nádrže na palivo.

Podhuštění může vést k přehřívání a totální destrukci pneumatiky.

3. Vyměňujte pozice kol

Pozice kol byste měli vyměnit vždy po 8 – 10 000 km. U symetrického a asymetrického dezénu se mění kola do kříže.

Jak na to: Pravou přední pneumatiku vyměníte za levou zadní a naopak.

U nesměrových dezénů se kola vyměňují horizontálně.

Jak na to: Na každé nápravě vyměňte levé kolo za pravé a naopak.

Směrové dezény vyměňujte vertikálně. Ideálně tak můžete upravovat sjetí vzorku a snadno můžete odhalit špatné seřízení geometrie kol.

Jak na to: Pravou přední pneumatiku vyměňte za pravou zadní. To samé proveďte i na levé straně.

4. Spoléhejte na kvalitu

Pneumatiky kupujte pouze u prověřených výrobců s dlouholetou tradicí. Můžete se spolehnout na kvalitní zpracování a dodržení všech podmínek, které musí výrobek splňovat. Pamatujte, že pneu je jedinou částí, která spojuje vaše auto s vozovkou. Dlouhou výdrží se mohou pyšnit například pneumatiky Hankook, které díky tomu ohromují celý motoristický svět.

5. Osvojte si správný styl jízdy

Každý řidič by měl vědět, že pneumatikám nesvědčí prudké zrychlování a brzdění, natož agresivní zatáčení. Pokud budete jezdit plynule, bude vaše spotřeba paliva nižší a navíc tím budete šetřit pneumatiky.

U kol nechte pravidelně seřídit geometrii a vizuálně je kontrolujte. Pozornost věnujte hlavně dezénu, vybouleninám a prasklinám. Pokud na něco takového narazíte, pneu okamžitě vyměňte.