„Ale prosím tě, to jsou jenom podvody a peníze stejně dostanou zase ti, kteří je nepotřebují a na nás obyčejných lidech akorát vydělávají." „Soused taky opravoval dům, taky chtěl dotaci a ve výsledku zjistil, že ho to stálo víc, než kdyby to udělal na černo bez faktur." V klidu jsem seděla, popíjela víno a zpovzdálí nezdvořile poslouchala dva muže u baru. Moje vnitřní přikyvování bylo zcela logické, protože s manželem jsme stejný problém řešili v loňském roce, kdy jsme také stáli před rozhodnutím zateplit náš dům. Rady jsme hledali u sousedů, na internetu, no prostě všude a pídili jsme se po pravdivých informacích, které by nám pomohly se rozhodnout, zda má smysl řešit dotaci, udělat si rekonstrukci svépomocí, což by znamenalo několik víkendů dřiny, nebo jako většina z nás, na černo bez faktur, čímž bychom ušetřili.

Jmenuji se Zoe a snad proto, že je dnes tak těžké se dostat k důvěryhodným informacím, se s Vámi chci prostřednictvím tohoto článku podělit o své zkušenosti. Na začátku loňského roku jsme se s mužem také rozhodovali, po vzoru dvou pánů z restaurace, jakým způsobem vyřešit rekonstrukci našeho starého domu.

Náš dům se nachází v Brušperku, což je město blízko Ostravy. Dům má tvar kostky z období 60. let, na jejíž stavbu byly použity cihly o tloušťce 50 cm a tehdy velmi moderní šedý břízolit. První otázka, kterou jsme si museli zodpovědět, byla, zda vůbec zateplovat, nebo ne. Odborníkem, který nám zhotovoval schodiště, nám bylo řečeno, že břízolitové zdi není třeba zateplovat. Díky bohu, že jsme toho člověka neposlechli.

Jakmile jsme se konečně rozhodli, že budeme stavbu zateplovat, vyvstala otázka, jakou formu realizace zvolit. Jelikož vidina peněz od státu vypadala lákavě, směřovaly naše kroky na Státní fond životního prostředí ČR. Zde jsme získali obrovské množství informací, díky kterým se nám do vyřizování dotace vůbec nechtělo, korunku tomu nasadili téměř všichni naši přátelé, od kterých jsme neustále slýchali jen samá negativa. Co tedy dál? Odhadované náklady na rekonstrukci se vyšplhaly na 625 000 Kč a možnost, že by nám bylo vráceno až 50%, byla víc než lákavá. Obrátila jsem se tedy na firmu z webu www.dotacezatepleni.cz, která se na vyřizování dotací z programu Nová zelená úsporám specializuje. Na tuto firmu jsem narazila na webu, kde na mne vyskočil jejich banner. Pak už šlo všechno ráz na ráz.

Nejdříve přijel technik, který se mnou celou stavbu pečlivě prošel, vysvětlil mi, jak funguje dotace Nová zelená úsporám a spočítal výši možné dotace. Následně navrhl a doporučil vhodné tepelně technické opatření. Schůzka trvala asi dvě hodiny. Co mne na spolupráci nejvíce zaujalo, bylo, že za celou službu zaplatím až po tom, co je dotace schválená.

Firma vyřídila projekty, posudky a provedla realizaci a já jsem v klidu mohla čekat, až mi přijdou peníze na účet. Dnes (po první zimě) můžu říct, že náklady na vytápění se z původních 60 000 Kč za rok snížily na 21 000 Kč a k tomu jsem dostala 259 235 Kč z dotací.