Nepasterované svijanské pivo v plechovkách. Pasterace, tedy tepelné ošetření, se provádí s cílem prodloužit dobu trvanlivosti piva. V důsledku zahřívání a oxidace se však při ní zhoršují senzorické vlastnosti i nutriční hodnota piva, ničí se enzymy a další zdraví prospěšné látky.

„Do sudů a lahví plníme prakticky výhradně jen „živé“, tedy nepasterované pivo už od roku 2000, proto jsme velice usilovali o to, abychom je mohli nabídnout i ve stále oblíbenějším hliníkovém obalu,“ uvedl ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík. „A jeho obliba jak u českých, tak i u zahraničních zákazníků překonává naše nejoptimističtější odhady. Do plechovek nyní stáčíme pět různých nepasterovaných piv - Svijanskou Desítku, Svijanský Máz, Svijanského Rytíře, prémiový ležák „450“ a Svijanského Knížete, stejně jako nealkoholické pivo Vozka, které pasterací prochází. A celkem již z pivovaru odchází zhruba každé desáté pivo v plechu.“  

Pivo jiné tím, že je stále stejné

Pivovar Svijany si zakládá na tradičním výrobním postupu tzv. dvourmutového způsobu vaření, kvašení v otevřených kádích a dlouhodobého zrání piva v ležáckých sklepích. V současné době je v jeho výrobním programu celkem sedmnáct převážně nepasterovaných piv. Vedle nejprodávanější jedenáctky Svijanský Máz je to i celá řada speciálních piv; patří mezi ně patnáctka Svijanský Baron nebo třináctky – nefiltrovaný Kvasničák, světlý Svijanský Kníže, tmavá Svijanská Kněžna a sváteční DUX. Nejnověji pivovar nabízí i zcela výjimečnou Svijanskou Dvacítku - „single malt“ pivo s 20 % extraktu původní mladiny – a sezónní speciál Sváteční ležák. Pro výrobu všech piv používá většinou humnový slad z malých českých a moravských nezávislých sladoven, vodu z vlastních studní a žatecký poloraný červeňák z vlastních chmelnic.     

Do svého rozvoje Pivovar Svijany v uplynulých letech investoval více než 900 milionů Kč. Pivovar i díky tomu prošel obrovskou proměnou, zvýšil výstav až na loňských téměř 710 tisíc hektolitrů a vypracoval se do pozice jednoho z největších pivovarů v českých rukou. „Přesto všechno můžu stále opakovat svou oblíbenou větu, že naše pivo zůstává jiné tím, že je pořád stejné. Na rozdíl od jiných pivovarů si totiž stále zakládáme a budeme i do budoucna zakládat jen na tradičních výrobních postupech, stejných jako v druhé polovině minulého století, kdy se české pivo proslavilo po celém světě,“ řekl svijanský sládek Petr Menšík.  

V minulosti pivovar významně investoval také do odkupu chátrajícího svijanského zámku od soukromého vlastníka a jeho rekonstrukce. Zámek Svijany byl odjakživa součástí pivovaru, proto byl v roce 2016 znovu otevřen veřejnosti, která může kromě prohlídky zámeckých prostor absolvovat i exkurzi v samotném pivovaru Svijany a poznat tradiční výrobu českého piva na vlastní oči.

Zdroj: Pivovar Svijany

Petr Menšík, sládek. „Naším cílem bylo od samého začátku to nejlepší tradiční české pivo, proto jsme také z receptury vyřadili enzymy, čiřidla a další pomocné látky, které se v jiných pivovarech běžně používají. S naší filozofií tradičního českého piva však slučitelné nejsou, stejně jako některé moderní výrobní postupy.“