Žďár nad Sázavou je nejen díky ní právem označován jako Hvězda Vysočiny.

Když stavitel Jan Blažej Santini Aichel v roce 1722 dokončil své veledílo, těžko mohl tušit, že i po staletích bude jeho poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře přitahovat nespočetné davy obdivovatelů.

Město Žďár nad Sázavou. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hořeVelkolepost a nepopiratelnou kulturní hodnotu této stavby si uvědomuje i organizace UNESCO, která nechala tuto památku v roce 1994 zapsat na Seznam světového kulturního dědictví.

Město Žďár nad Sázavou ale není jen poutní kostel. Žďár znamená také neodolatelnou přírodu Žďárských vrchů. Naučná stezka kolem Zelené hory vám představí jedna z nejvzácnějších míst, která lze ve Žďáře najít.Město Žďár nad Sázavou. Naučná stezka okolo Zelené hory

Odhalí vám okouzlující historické památky a přírodní skvosty místní krajiny. Ve zdejší přírodě se můžete pokochat i tvorbou umělce Michala Olšiaka.

Jeho sochy naleznete nejen přímo ve Žďáře, ale i v širokém okolí, nesou názvy jako Mamlas nebo Hamroň.

Přímo v centru města se můžete mezi příjemnými kavárnami a restauracemi projít až k budově tvrze, kde sídlí Regionální muzeum a Moučkův dům. Tam se dozvíte vše o historii místního kraje, o tom, jak vznikla legendární taška síťovka nebo oblíbená cukrovinka mejdlíčko.

Okouzlí vás také Zámek Žďár, který je neodmyslitelně spjatý s rodinou Kinských. Jeho historie se začala psát už v roce 1252, kdy byl na jeho místě založen cisterciácký klášter.

Dnes je v zámku návštěvníkům k dispozici nejmodernější interaktivní Muzeum nové generace nebo expozice Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze. Během celého roku se zde také konají nejrůznější společenské akce, díky kterým poznáte zámek od sklepa až po střechu. 

V domovině nepřekonatelné sportovkyně Martiny Sáblíkové je dobře postaráno také o aktivně založené jedince. Rekreační areál Pilák u přilehlé Pilské nádrže je rájem všech letních sportů od cykloturistiky až po populární paddleboardy.

Areálem také přímo prochází významná evropská cyklotrasa Euro Velo 4. V zimě čekají na lyžaře nekonečné kilometry běžeckých tratí a výhledy na překrásnou okolní krajinu, jistě oceníte až 80 km upravených lyžařských tratí.

Město Žďár nad Sázavou. Upravené lyžařské tratěAť už preferujete klasickou techniku, či tzv. bruslení, rozhodně na Žďársku najdete tu svou.

Načerpat energii pak můžete v moderním Relaxačním centru a tobogánem a venkovní letní loukou.

Ať už jste tedy fanda historie, přírody nebo sportu, ve Žďáru si rozhodně přijdete na své. 

Více informací najdete na webu města  

Město Žďár nad Sázavou
Žižkova 227/1, 591 31 Žďár nad Sázavou
telefon: 566 688 111, e-mail: meu@zdarns.cz
www.zdarns.cz