Nevšedním zážitkem je již samotná návštěva renesanční budovy Sittrův dům na náměstí v Prachaticích. Prachatické muzeum tu sídlí od roku 1946. Budova je architektonickým a historickým skvostem, jehož fasádu zdobí výmalba od zdejšího malíře Šebestiána Hájka. Dobrým důvodem k prohlídce budovy je i fakt, že si tu můžete vychutnat nevšední pohled na renesanční náměstí z okna nejvyššího patra budovy. Takových veřejně přístupných míst v Prachaticích není mnoho.

Zdroj: Prachatické muzeum

Stálé expozice regionálního muzea vypráví o historii renesančního města Prachatice, od středověku až po současnost. Návštěvníky nejvíce láká zážitková a interaktivní expozice, věnovaná slavné obchodní cestě z Pasova do Prachatic – Zlaté stezce. Soumarské karavany se solí a drahým zbožím po ní putovaly od 12. do 16. století. Není výjimkou, že právě kvůli této expozici se návštěvníci do Prachatického muzea vracejí.  Ještě, než vstoupíte do muzea, musíte vědět, že tu na vás čekají figuríny v dobovém oblečení, které přibližují jednotlivé události z historie města. Potkáte tu Petra Voka a v renesančním sále budete svědky zasedání městské rady ve chvíli, kdy sem dorazil posel císaře Rudolfa II. s povýšením Prachatic mezi královská města.Zavzpomínat můžete i na časy nedávno minulé, když se zastavíte u vitríny s předměty každodenní potřeby z 20. století. Mnohé z nich jste používali, nebo byste je jistě našli ještě u svých babiček. Například skleněný sodovkovač je opět designovým hitem. Každý rok v červnu si v Prachaticích připomínají svatořečení Jana Nepomuka Neumanna, biskupa v americké Filadelfii, prachatického rodáka.  Mezi exponáty stálé expozice Prachatického muzea najdete úlomky kostí a další relikvie tohoto světce. Vaší pozornosti by neměly uniknout předměty zhotovené z vosku, tzv. ceroplastiky.Kromě stálých expozic připravují kurátoři muzea i tematické výstavy. Letos to je ojedinělá výstava jihočeské secesní módy, která bude probíhat v Prachatickém muzeu od 25. 7. 2020 až do 30. 12. 2020. Výstava je výjimečná tím, že představí módu jihočeských měst z přelomu 19. a 20. století.

 Zdroj: Prachatické muzeum

Seznamte se se Zlatou stezkou

To, že je sůl nad zlato, zjistil pan král v pohádce díky Marušce. Ale věděli to i lidé před mnoha staletími. Nejdůležitějším zbožím, které se po obchodních stezkách přes Šumavu převáželo, byla právě sůl. Říká vám něco Zlatá stezka? Je to název pro obchodní cesty, které od středověku spojovaly Čechy s Podunajím. Její původní názvy se měnily, označovali ji také jako pasovkou, prachatickou nebo solnou. Pojmenování Zlatá stezka se ustálila v 16. století. Právě této mezinárodní a tolik významné spojnici a života na ní se věnuje stálá zážitková expozice Prachatického muzea. Dětští návštěvníci dostanou u vstupu omalovánky, které je atraktivním způsobem provedou Zlatou stezkou.

 Zdroj: Prachatické muzeum

Navštivte středověký hostinec a podívejte se do soumarské osady

Návštěvník se přenese časem do dávných dob, kdy se sůl plavila na speciálních lodích z Alp do Pasova a odtud se dále vozila na hřbetech soumarů po Zlaté stezce až do Prachatic. „U nás v muzeu se projdete středověkou krajinou, seznámíte se s tehdejším žádaným zbožím, podíváte se do soumarské osady se středověkým hostincem nebo do kovárny a dojdete až do renesančního města Prachatice,“ popisuje Šárka Frantová, muzejní pedagožka. Cesta časem je to velkolepá a s trochou fantazie téměř dokonalá. Potkáte tam totiž dobové figuríny, které letos dostaly nové ošacení. Díky nim jsou k nerozeznání od živých bytostí. Zvukový doprovod pak ve vás vyvolá pocit, jako byste byli opravdu součástí dění na Zlaté stezce.

 Zdroj: Prachatické muzeum

Pro letošní rok připravilo muzeum několik novinek

Úchvatný pohled na šumavskou krajinu podél stezky se vám naskytne před velkoformátovými panoramatickými tapetami. Neméně zajímavé je zbrusu nové dioráma, což je scéna, která co nejvěrněji zobrazuje skutečnost. „Uvidíte lodě s nákladem soli, které plují po alpské řece do Pasova. Odtud pak na hřbetech soumarských koní přes šumavské hvozdy až do Prachatic,“ přibližuje Šárka Frantová, která připravuje celoroční programy pro malé i velké návštěvníky. Letos poprvé je možné vidět skleněné lahvičky z 18. století za sbírek Prachatického muzea, které mohly sloužit také jako nádoby na tehdy věhlasnou prachatickou pálenku. Ta byla jako jedna z českých komodit dovážena soumary do Pasova. Další novinkou je nová interaktivní mapa archeologického průzkumu tras Zlaté stezky včetně fotografií z archeologického výzkumu. Na něm se už třicet let podílejí historikové z Prachatického muzea společně s kolegy z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích a výzkumníky z německé univerzity v Pasově.

 Zdroj: Prachatické muzeum

Jak se dříve lidé oblékali? Uvidíte na výstavě Secesní móda
Vůbec poprvé na jednom místě budou moci návštěvníci spatřit původní oděvy z období od 90. let 19. století do konce první světové války, které se nosily v jižních Čechách. „Veškeré předměty a oděvy jsou z jihočeských muzeích a procházejí odborným zpracováním a konzervátorskou dílnou. Kolegyně Věra Toncarová se teď věnuje přípravě výstavy každý den.“ vysvětluje Šárka Frantová a dodává, že výstava se poprvé otevře 25. července a potrvá do konce roku. Kurátorka výstavy Petra Richterová chystá mimo jiné i katalog, kde představí i oděvy a doplňky, které nemohou být z důvodu špatného stavu vystaveny. Těšit se můžete především na přehlídku dámských šatů, společenských límců, nebudou chybět spodničky, korzety, kabelky, opasky, klobouky a samozřejmě šperky.

 Zdroj: Prachatické muzeum

Co rozhodně ještě musíte vidět

Historický milník v dějinách města – povýšení Prachatic na královské město. Tuto událost z roku 1609 zobrazuje figurální výjev zasedání městské rady, kdy posel Rudolfa II. přináší zprávu o povýšení. Určitě se nezapomeňte zastavit v renesančním sále muzea.Každé muzeum má své „perly“. V případě Prachatického muzea to jsou historické střelecké terče, které zhotovoval na zakázku pro místní spolek ostrostřelců prachatický malíř Felix Faber. Vystavené terče pocházejí z 19. století a je na nich zachycena tehdejší podoba Prachatic. „Ve sbírce však máme kolekci, která obsahuje 44 terčů, to je v rámci Jihočeského kraje výjimečné. Podobnou sbírku mají ještě v Muzeu Jindřichohradecka.“ prozrazuje Šárka Frantová a dodává, že prachatické terče byly zhotovovány pro zvláštní příležitosti spolku.

Prachatické muzeum, Velké náměstí 13, Prachatice, https://www.prachatickemuzeum.cz/