Na místě původní vodní tvrze, která byla později přestavěna na renesanční zámek dnes stojí zámek barokně klasicistní. Jeho komnaty a sály  jsou  dochovány v úpravě z 19. století tedy v historizujících slozích a protože právě toto století milovalo vše co bylo historické, najdete tu ve dvou prohlídkových trasách  řadu úžasných  dokladů řemeslného umění i starších století. Ať mám na mysli množství intarzovaného nábytku,  historického skla nebo porcelánu. Za prohlídku stojí i zámecká zbrojnice  kde jsou zastoupeny zbraně od pozdní gotiky až do konce 19. století včetně zbraní samurajských a také kolekce ručně malovaných střeleckých terčů.

Historie malebného venkovského šlechtického sídla je také  příběhem původních šlechtických obyvatel zámku  jako například fregatního kapitána, hraběte Erwina Dubského, který na zámek přivezl vzácní albuminiové fotografie  a další zajímavé orientální předměty ze svých cest, na kterých několikrát obeplul zeměkouli.  Významnou ženou z rodu Dubských byla i pozdější laureátka na Nobelovu cenu za literaturu, spisovatelka a  hraběnka Marie von Ebner-Eschenbach, kterou znají především návštěvníci z německy mluvících zemí. 

Co je ovšem jedinečností lysického zámku je jeho  romantická terasovitá zahrada a především kolonáda s krytou pergolou. S touto zahradní architekturou spojenou se zámkem se nesetkáte skutečně na žádném jiném zámku v naší republice. Tak se po ní přijeďte projít a obdivovat krásu zahrady  i Vy.

V předzámčí zámku najdete vystavený pozlacený kočár typu berlina a také výbornou zámeckou kavárnu Cafe Dubský. 

Pro letní měsíce  můžeme pozvat na řadu zajímavých akcí :
29.6.- 16.8. –  mezinárodní výstavu naivního a amatérského umění - Obrázky ze světa
5.7., 21.7., 3.8. a 18.8. komentované prohlídky zámecké zahrady a zahradnictví  s fíkovnou a oranžerií v 11 a 15 hodin
7.7. - divadelní představení – Oscar Wilde – Strašidlo Cantervillské, v režii  Jaroslava Kříže hrají známí herci Bára Štěpánová, Martin Zounar, Martin Pošta a další. Ve 21 hodin  na vnitřním nádvoří
13.7.-  koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers – Nejkrasší kusy saisóny !, v 19 hodin na I. nádvoří.
18.8.- 15.9. výstava obrazů RNDr. Heleny Puchýřové- Vysočina v obrazech
28.8.- 25.8. výstava květinových aranžmá – Léto budiž  pochváleno – jako součást I. prohlídkové trasy
31.8. – Hradozámecká noc – noční prohlídky  zámku se šermem i ohňovým představením

Podrobněji se o nás dozvíte na www.zamek-lysice.cz
Přijeďte se přesvědčit, že lysický zámek nabízí mnohem víc než jiné zámky, a to denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.