Letos je to 600 let od doby, kdy 30. července 1419 byli protihusitští konšelé svrženi z oken pražské Novoměstské radnice a krutě ubiti. Dle svědectví Vavřince z Březové se útoku zúčastnil i Jan Žižka. Událost, se kterou je radnice navždy spjata, je považována za počátek husitských válek. Na nádvoří si užijete koncem července letní kino a zúčastnit se můžete i dvouhodinové tematické komentované prohlídky s poutavým výkladem.

 Podíváte se i do prostor, které nejsou veřejnosti běžně přístupné. Budova vás oslní svou rozmanitostí. Vstoupíte přes foyer do Mázhausu -  gotické sloupové síně s klenbou, na chvíli posedíte v Konšelském salonku, jehož dominantou je původní dřevěný malovaný strop. Budete se moci vžít do porady konšelů, kteří se zde kdysi scházeli. Nahlédnete na okamžik i do temné ponuré Šatlavy. V I. patře se ocitnete ve Velkém sále s původními malbami na stěnách a při pohledu z oken si vzpomenete na hodiny dějepisu ve škole a v myšlenkách se přemístíte do roku 1419. Z oken radnice byli svrženi konšelé, měšťané a purkmistr… Proběhla první pražská defenestrace a začala husitská revoluce.

 Při výstupu na téměř 70 m vysokou věž, dostavěnou v roce 1456, se pokocháte pohledem na zrenovovanou barokní kapli. Z ochozu pohlédnete z ptačí perspektivy na věžičky, domy a dvorky Nového Města. Uvidíte ale ještě mnohem dál. Až na Pražský hrad! Takový pohled se vám z jiné pražské věže nenaskytne. Fyzického vyčerpání z výstupu po 221 schodech se bát ale nemusíte. V každém patře se totiž na chvíli zastavíte, abyste si prohlédli všechny zajímavosti, které budete míjet. Před vstupem na ochoz v bývalém bytě věžníka, který kdysi hlásil z věže nebezpečí, se nachází stálá expozice o historii Nového města, radnice a přilehlého Karlova náměstí.  

 Víte, jak je spojen s pražskou defenestrací Jan Želivský či Jan Žižka z Trocnova? Víte, co je to etalon a palindrom? Kde je vytesán? Kam byl zasazen český loket a kde se nachází? Tušíte, kdo byl na radnici souzen? Že vyhořela a kdy ji zasáhl blesk? Zajímá vás, jakou funkci plnila věž od 15. století? K čemu dříve sloužila kaple? Slyšeli jste někdy, jak je spojeno s radnicí jméno legendárního loupežníka Václava Babinského, Aloise Rašína či Milady Horákové? Máte ponětí, co zahlédli někteří lidé v prostoru radnice po půlnoci, až se jim zatajil dech?  To vše a ještě mnohem, mnohem více se dozvíte z poutavého výkladu během dvouhodinové prohlídky. Dozvíte se vše o životě této památky, jejíž historie sahá až do roku 1348, vše o defenestraci. Dějinná období radnice zde totiž zůstala navždy otištěná a události navěky zapsané do našich dějin dodnes zanechaly stopy svědectví zvláště ve vnitřních prostorách budovy. 

PROGRAM:

Tematické dvouhodinové komentované prohlídky radnice: 27. července od 15 hod, 31. července od 19 hod / 100 Kč

Nutná rezervace s předstihem

Večerní promítání pod širým nebem na nádvoří: 31. července od 21:15 hod / film Jan Žižka (Otakar Vávra, 1955) / zdarma

30. července připravila zajímavý program pro veřejnost i Městská část Praha 2:

http://www.praha2.cz/600-let-prvni-prazske-defenestrace-1.html

Další komentované prohlídky Novoměstské radnice:

http://www.nrpraha.cz/program/932/komentovane-prohlidky-novomestske-radnice-2019/

 Petra Baďurová, Viktorie Králová