Rozmanitá tvář území předurčuje k provozování všech aktivit cestovního ruchu.

Hornatý sever kraje je rájem pro milovníky zimních sportů, rovinatá Haná zase nabízí množství památek – například pohádkový hrad Bouzov, hrad Helfštýn s každoročním mezinárodním setkáním uměleckých kovářů zvaným Hefaiston, hrad Šternberk s unikátní kolekcí kachlových kamen, zámek Úsov s lesnickým a loveckým muzeem, zámek Náměšť na Hané se sbírkou zlatých kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů.

I Jeseníky oplývají řadou památek.

Mezi nejvýznamnější patří Velké Losiny se zámkem proslulým tzv. čarodějnickými procesy a dodnes funkčním muzeem výroby papíru.

Zámek Jánský Vrch v Javorníku pak má ojedinělou sbírkou dýmek a kuřáckých potřeb.

Celé území je protkáno množstvím značených turistických tras a má vhodné podmínky pro vyznavače cykloturistiky.

Kraj má také mnoho technických výjimečností, mezi kterými vyniká třetí největší Přečerpávací vodní elektrárna na světě Dlouhé stráně (1350 m n. m.), která byla v roce 2005 vyhlášena největším divem ČR.

Nachází se zde i množství církevních a dalších architektonických památek, v nichž zaujímá dominantní postavení starobylé město Olomouc. Je po Praze druhou nejvýznamnější městskou památkovou rezervací v zemi. Pozoruhodný je zejména Sloup Nejsvětější Trojice, největší barokní sousoší ve střední Evropě (zapsané na seznamu UNESCO).

Unikátem svého druhu v ČR je Arcidiecézní muzeum, jehož založení inicioval při své návštěvě  papež Jan Pavel II. Historické jádro města zdobí radnice s orlojem, šest barokních kašen a také Arionova kašna z počátku třetího tisíciletí.

Významnou dominantou olomouckého okolí je barokní chrám Navštívení Panny Mariebazilika minor na Svatém Kopečku, již od 18. století nejznámější poutní místo celé Hané. Kraj má i tajemná a zajímavá místa v podzemí – Zbrašovské aragonitové jeskyně, Javoříčské a Mladečské jeskyně, Jeskyně Na Špičáku a Na Pomezí.

Zapomenout nelze ani na bohatou lázeňskou tradici - lázně Jeseník a Bludov, lázně Lipová, Velké Losiny, Slatinice a Teplice nad Bečvou. Zkrátka Olomoucký kraj nabízí vše pro letní i zimní pohodu. Více na webu

Olomoucký kraj
Jeremenkova 40a, 779 11 Olomouc
www.ok-tourism.cz