Svatá Hora: Mariánská památka č. 1
Patří k nejvýznamnějším církevním památkám v Čechách, které se hlásí k mariánskému odkazu. Na Svaté Hoře, která se řadí mezi cenné památky raného baroka, můžete navštívit Baziliku Nanebevzetí Panny Marie s nádherným oltářem ze stříbra a okolními bohatě zdobenými ambity, Svatohorské poutní muzeum nebo zvonici.

Galerie Františka Drtikola: Obklopeni současným uměním
Město Příbram provozuje vlastní galerii nesoucí jméno slavného rodáka a fotografa Františka Drtikola, který získal světové uznání již za svého života. Jeho fotografie obohacují sbírky nejvýznamnějších galerií. Kromě stálé expozice věnující se fotografově dílu prezentují výstavní prostory především současné tvůrce. Do historie budovy Zámečku-Ernestina, kde galerie sídlí, se její přestavbou z dřevěné tvrze na kamenný hrádek zapsal ve 14. století arcibiskup Arnošt z Pardubic, blízký přítel Karla IV.

Hornické muzeum Příbram: Sfárejte do historie
Příbramské muzeum je největším hornickým muzeem v České republice. Procházkou po Březových Horách obsáhnete většinu muzejních vnitřních i venkovních expozic dostupných přímo ve městě. Tři prohlídkové okruhy – Ševčinský důl, důl Anna a důl Vojtěch – nabízejí pohled do historie hornické architektury a báňského průmyslu, těžké dřiny i běžného života horníků. Zábavné a oblíbené především dětmi jsou pravidelné jízdy vláčkem na povrchu nebo v podzemí.

Dům Natura: Příroda na dotek
Chcete podniknout cestu do pravěku nebo navštívit rovníkovou Afriku? Lákají vás spíše přírodní krásy Brd? To vše můžete zažít při návštěvě Domu Natura v centru Příbrami. Skrývají se zde i unikátní expozice živé přírody s kolekcí obojživelníků a plazů ČR. Na závěr můžete nahlédnout do největší sbírky lišajů v EU a seznámit se s jejich tajuplným životem.

Nový rybník: Zelená oáza v centru v Příbrami
Za odpočinkem či aktivním vyžitím se můžete vydat do rekreačního areálu Nový rybník, který je bezpochyby jednou z deviz Příbrami. Děti si zde můžou zařádit v přírodním koupališti, na dětském vodním hřišti, vzduchových trampolínách nebo si prohlédnout zvířátka v mini ZOO. V místním bistru si určitě pochutnáte. Aktivní relax zde nabízí několik hřišť, nový skatepark nebo adventure minigolf, který je postaven ve stylu hornické minulosti města.

Letošními již viditelnými novinkami jsou roztomilé hobití domky a z kulatin vyřezané posezení pro nejmenší návštěvníky a čerstvě vybudovaný je litorál – umělá mělčina s kamennou stezkou osázená vodními rostliny.

Naučné stezky: Přírodou za poznáním
Poloha Příbrami uprostřed krásné a zachovalé přírody svádí k tomu vyjít ven. Aby  trasy přinesly nové vjemy a inspirovaly k pochodu i děti, vznikají stezky lemované naučnými zastaveními. Lesoparkem Padák vede 2,7 km dlouhá trasa s jedenácti informačními tabulemi pojednávajícími o funkci krajiny a lesa. Také do historie vás zavede trasa lesoparkem Litavka. Nečekejte ale nezáživná fakta. Dětem cestu zpestří kvízy a herní prvky. Fyzicky náročnější už je sedmikilometrová lesnická naučná stezka vedoucí k brdskému vrchu Klobouček. Cestou se například seznámíte se současnou i historickou podobou lesnictví a minete několik studánek vybízejících k občerstvovací zastávce. Okolím Padrťských rybníků se projdou ti ještě více zdatní nebo ji můžete projet na kole. Nejprve se ale ke 14kilometrovému okruhu musíte dostat z některého okrajového místa Brd. Do Brd lze vyrazit pěšky i na kole, značených stezek a tras je už dostatek, vždy však s úmyslem být ohleduplný. A ideálně i pozorný. V některých partiích Brdy nabízejí pohledy, kvůli kterým byste museli cestovat tisíce kilometrů. Půldruhé hodiny chůze od Příbrami si můžete připadat jako v tajze nebo severské tundře.

Koupání: Moře to není, ale…
V parném létě je dobré vědět, kde se osvěžit. Doporučit lze příbramský aquapark včetně venkovního bazénu, dále stojí „za plavbu“ koupaliště v přírodním areálu Nový rybník.

Zdroj: Město Příbram

Zahrajte si mobilní hru Vyšší princip
Geolokační mobilní hra Vyšší princip, vycházející ze skutečných událostí druhé světové války, vás provede historickými částmi Příbrami. Příběh se odehrává během heydrichiády v roce 1942. Sextán příbramského gymnázia Tonda Stočes již několik dní ve škole chybí a jeho spolužáci se rozhodnou zjistit, co se s ním stalo. Hra funguje offline a prostřednictvím kompasu a ukazatele vzdálenosti naviguje hráče k místům, kde plní jednotlivé úkoly a získávají tak číselné indicie k souřadnicím vedoucích k cíli.

TIP: Příbramská zážitkovka
Poznejte naše město s Příbramskou zážitkovkou, která vám umožní čerpat slevy na zajímavých místech. A jak to funguje? Při zakoupení plného vstupného např. v Hornickém muzeu získáte zdarma knížku, v níž najdete slevu či jinou výhodu do dalších zařízení, která se do projektu zapojila. Více na poznejpribram.cz.

Infocentrum Městského úřadu Příbram
Zámeček-Ernestinum, Tyršova 106
Tel.: 318 402 381, 800 555 600, e-mail: info@pribram.eu
Otevřeno denně 10.00-17.00
 
www.poznejpribram.cz

Facebook a Instagram Poznej Příbram