Ledovcová jezera vznikla při postupném tání ledovců, které se vytvořily koncem třetihor při ochlazení klimatu ve střední Evropě na úbočí šumavských svahů. Na úbočí Jezerní hory, vysoké 1343 m se nachází Černé jezero. Svou rozlohou je největším na Šumavě. Jeho plocha se rozprostírá na 18,4 hektarech a drží i prvenství největší hloubky jezera na Šumavě s 40,6 m. Od svého "dvojčete" Čertova jezera je odděleno 330 m vysokou stěnou Jezerní hory. Zřejmě vzhledem ke své černé barvě vody, vznikající odrazem okolních hustých lesů dostalo i svůj název. Dno jezera je pokryto několik metrů hlubokou vrstvou pylu okolních jehličnanů.

Čertovo jezero leží na jižním svahu Jezerní hory.  Zajímavostí obou jezer je, že mezi nimi, vzdušnou čarou cca 1,5 km, probíhá po hřebeni Jezerní hory hlavní evropské rozvodí mezi Severním (Černé jezero) a Černým mořem (Čertovo jezero). Jezero je položeno ve výšce 1030 m n. m., jeho plocha činí 10,3 ha a největší hloubka je 37 m. Roku 1911 byla kolem Černého a Čertova jezera zřízena rezervace knížetem Hohenzollernem. Plocha celého chráněného území Černé a Čertovo jezero čítá 152 ha.

Jedinečné panoramatické výhledy na šumavské hřebeny nekonečných hlubokých lesů lákají nejednoho fotografa, pěší turisty a cyklisty. Na Špičáku se tyčí od roku 2014 rozhledna měřící 26,5 m a na její vrchol vede celkem 135 schodů. Odměnou za jejich zdolání se nám naskytne pohled přes Úhlavské údolí až směrem k Plzni, na sušické straně na Boubín, dobře viditelný je také Poledník, německý Javor a za jasného počasí i Dachsteinské Alpy.

Zdroj: Youtube

Plzeňský kraj
Škroupova 1760/18,
30100 Plzeň - Jižní Předměstí
www.turisturaj.cz