Jeho pozůstatky najdete kousek od hráze Kamýcké vodní nádrže a není to zřícenina ledajaká – hrad kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků, a teprve poté, co jeho úlohu převzal slavný Karlštejn, byl opuštěn a zapomenut. Zbylo tu z něho ale dost na to, abyste si mohli udělat představu, jak někdejší centrum zdejšího kraje vypadalo.

Na místě jednoduchého dvorce pravděpodobně během 1. poloviny 13. století vzniklo honosnější sídlo, jež nechal vybudovat zřejmě Václav I. Započaté dílo pak dokončil jeho syn Přemysl Otakar II. Panovníkům ale sloužil i jako základna pro jejich kratochvíle, konkrétně pro lovecké výpravy do okolních hlubokých lesů, a tak tu za Václava II. sídlil i královský lovčí. Před vlastními pracemi na stabilizaci hradní zříceniny byl proveden důkladný archeologický průzkum, při kterém byla odkryta vstupní hradní brána a nalezeno mnoho zajímavých pozůstatků středověkého života na hradě. Například středověký kahánek, jehož repliku si můžete zakoupit v informačním centru na hradě nebo v obci. K cestě na hrad ale také můžete využít novou cyklotrasu vytýčenou mezi Kamýkem nad Vltavou a Příbrami. Pokud budete ku hradu stoupat z obce, uvidíte jako  první vyhlídkovou věž v podhradí a dětské hřiště, které vám i vašim dětem nabídne herní prvky, které používali jejich vrstevníci ve středověku. Po naučné stezce se pak dostanete až do samotné hradní zříceniny, kde najdete zbytky hradního zdiva a hmotový model hradu. A pokud budete mít čas, navštivte královské městečko Kamýk nad Vltavou a na jeho pravém břehu u turistické cesty najdete vyhlídku, ze které se můžete pokochat nádherným pohledem na samotné městečko a na stříbropěnnou řeku Vltavu. Společně se zříceninou někdejšího královského hradu je jednou z nejvýznamnějších památek Kamýku nad Vltavou kostel Narození P. Marie.

Velmi zajímavou stavbou je také kamýcký most přes řeku, který v roce 1887 postavil architekt Rechciegel. Ale již na jaře příštího roku silná povodeň podemlela pilíře a most se zřítil.  Náklad na první most činil 140 tisíc korun, na druhý rekonstruovaný most 162 tisíc korun. První velká rekonstrukce mostu byla provedena v roce 1957, kdy byl most vyzdvižen a byla položena nová mostovka. Druhá velká rekonstrukce se uskutečnila v roce 1999, kdy byla vyměněna kompletně celá kovová konstrukce mostu. Most odolal také velké povodni v roce 2002.

Již třetím rokem provozujeme na toku řeky plavby na replice voru. Na velmi zajímavé plavby, které jsou o víkendech o prázdninách, se můžete objednat ne telefonním čísle 318677171 nebo 728278264 nebo na emailu infocentrum@obeckamyk.cz. Po svezení na voru si dejte skvělou Andělskou zmrzlinu nebo se můžete občerstvit v některé ze skvělých kamýckých hospůdek. A pokud budete chtít v Kamýku nad Vltavou zůstat delší dobu, můžete se zde ubytovat v některém z místních penzionů.

Podrobné informace naleznete na stránkách obce www.obeckamyk.cz