Návštěvníci mohou obdivovat krásnou brdskou přírodu, která láká k řadě cyklovýletů nebo je vhodná pro pěší turistiku. Během výletu po Hvožďansku určitě nezapomeňte navštívit kostel navštívení Panny Marie ve Hvožďanech, právě se opravující historický špejchar, který se otevře  pro veřejnost první zářijový víkend. Svlažit se  můžete na   koupališti a  u občerstvení ve  „Vagonu“.

Zdroj: Obec Hvožďany

  Nesmíte minout ani další vesničky na Hvožďansku.  Pozdyně Vás překvapí krásnou kapličkou na návsi, která byla postavena v jihočeském selském baroku, odtud můžete zamířit kolem Březiňského rybníka zpět na kraj Hvožďan a dále cestou „Nivkou“ na Mýta, kde je nad vesnicí v lesoparku ukrytý  arcibiskupský zámeček, který sloužil jako letní sídlo pražských arcibiskupů, po té lze po lesní cestě  vystoupat na  vrch Třemšín nebo projet k hájovně Na Dědku, kde došlo k tragickým událostem na podzim roku 1944, který připomíná nedaleký pomník.

Zdroj: Obec Hvožďany

Jako spojku do obce Vacíkov lze využít tzv. Dědeckou cestu, která vede kolem Petráškovo hory. Hora ukrývá 30 tun zlata a v této lokalitě vznikla velmi zajímavá naučná stezka mapující průzkum a historii těžby zlata.   Na krásné louce  u lesa Vás překvapí lovecký zámeček, který nechal postavil hrabě Eduard hrabě Pálffy z Erdödu.  Na kraji Vacíkova se lze občerstvit  ve dvoře „ v restauraci U Lišáka“ . Z Vacíkova se můžete vrátit rovnou do Hvožďan nebo je to cca 4 km částečně  po silnici a lesem k Leleticím, odkud je nádherný výhled na Šumavu. Těšíme se na Vaši návštěvu!

www.hvozdany.cz