Z historie města

Z někdejší trhové osady vzniklo město při obchodní Zlaté stezce.

Město leží v nadmořské výšce 427 metrů nad mořem v začínajícím šumavském podhůří, na okraji českobudějovické pánve.

Kmen Netoliců je uváděn mezi prvními slovanskými kmeny na našem území. V latinsky psané kronice uvádí kronikář Kosmas v roce 981 pomezní hrady slavníkovského panství „Chýnov, Doudleby a Netolice“.

Netolice byly známé chovem koní, trhy, rybníkářstvím a také dobrým chlebem. Byl zde založen jeden z nejstarších pekařských cechů v Čechách v roce 1338. V 15. století se zde narodil stavitel rybníků Štěpánek Netolický. O historii města se dozvíte při návštěvě netolického muzea.

Zdroj: Muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích

Stručná historie muzea

V Netolicích se konala Národopisná výstava v roce 1893, která dala základ pozdějšímu vzniku muzea v roce 1909. V roce 1913 bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v přízemí radnice. JUDr. Otakar Kudrna, který byl starostou města, advokátem a velkým sběratelem, odkázal nadaci v roce 1940 své soukromé sbírky a renesanční dům na náměstí (dnešní budova muzea). Nadace byla zestátněna, majetek posléze přešel na město Netolice a muzea se sloučila. Sbírky jsou dodnes uloženy v Kudrnově domě na náměstí. Muzeum je zřizováno Městem Netolice a od roku 1990 nese název Muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích.
Součástí muzea je infocentrum, které poskytuje služby nejen turistům a návštěvníkům města, ale i místním občanům. Můžete si zakoupit mapy, knihy, šperky z vltavínů, rozličné suvenýry a upomínkové předměty.

Zdroj: Muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích

Expozice muzea

Expozice informuje o historii regionu a města. Návštěvníkovi nabízíme rozličnou expozici, kde je nainstalováno více než 1000 předmětů. Sbírky jsou národopisného charakteru – lidové výšivky, kroje, lidový nábytek. Dále uvidíte ukázku ze sbírky pohlednic, nábytku, skla, porcelánu, cínu, kameniny, zbraní apod. Seznámíte se s řemesly, která byla na Netolicku, a okusíte atmosféru dobytčího trhu na náměstí. Návštěvníka zejména upoutá interiér lidové světničky z poloviny 19. století. Oblíbená je také studna uvnitř budovy. Jen u nás můžete vidět Óbrfrk, největší kreslený vtip složený z pohlednic-pidifrků. Nejen pro dětského návštěvníka je připravená magnetická skládačka a dřevěný koník.
Ve výstavních prostorách jsou pořádány příležitostné výstavy. Muzeum poskytuje služby badatelům.

Na letošní turistickou sezónu muzeum připravilo společně se Stifterovým pošumavským železničním spolkem Vimperk celosezónní výstavu NETOLICKÁ LOKÁLKA, která připomene letošní výročí 125 let od založení dráhy Netolice-Dívčice.

Zdroj: Muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích

Zajímavé exponáty:

-          lidové plastiky a perníkářské formy

-          ojedinělá sbírka pohlednic v Čechách ( 170.000 kusů )

-          lidové výšivky

-          sbírka skla a porcelánu

-          sbírka zbraní – ukázka práce netolického mistra Trnky

-          sbírka cínu

-          sbírka vltavínů

Otevírací doba muzea:

květen až září: úterý – neděle 9-12 a 13-16 hodin

říjen: pondělí – pátek 9-12 a 13-16 hodin

Infocentrum otevřeno celoročně 9-12 13-16


Muzeum JUDr. O. Kudrny v Netolicích, Mírové náměstí 248, 384 11 Netolice, e-mail: muzeum@netolice.cz, info@netolice.cz, www.muzeumnetolice.cz