Z této informace je jasné, že malebné městečko rozprostřené v údolí řeky Úpy je obklopené nádhernou přírodou skýtající neskutečné výhledy do krajiny a mnohá kouzelná zátiší, která zvou k odpočinku.

Městys je ideálním místem, kde můžete strávit aktivní dovolenou.

Dnešní Mladé Buky jsou, především lákavým cílem milovníků zimních sportů. Mimochodem lyžování a to především sportovní má u nás bohatou historii. Na zdejším Pekelském vrchu sestavila parta nadšenců první vlek. V současné době v moderním areálu naleznou sjezdaři veškerý komfort a komplexní služby. Areál, ale slouží i v letních měsících a lákadlem je jízda na bobové dráze Berta. Horkou novinkou je Baldův svět, jehož součástí je vodní hřiště, kde děti mohou stavět různé přehrady.
Dalším velkým lákadlem je zdejší 18 ti jamkové golfové hřiště. Hráče láká zajímavá hra na jamkách plných převýšení a diváky neuvěřitelně krásné pohledy na okolní krajinu s výhledy na Krkonoše.
Mladé Buky jsou také kolébkou pálkovacích her a i současnost je řadí mezi místa, kde se odehrávají i mezinárodní turnaje. V městysi se všeobecně daří sportům, jako je fotbal, volejbal, tenis, orientační běh či běžecké a sjezdové lyžování. Proto zde mohou sportovně založení návštěvníci využít víceúčelová hřiště i jízdárnu.  Milovníci koupání ocení malebnou lesní plovárnu.  Pro ubytování je možné volit třeba čtyřhvězdičkový hotel,  nebo můžete vybírat ze široké nabídky rodinných penzionů.

Mladé Buky jsou ideální výchozí bod pro turistiku i cyklistiku.

Zdroj: Městys Mladé Buky

Naučná stezka okolo Pekelského vrchu

Naučná stezka v délce 10,4 km vede překrásnou přírodou přes Hrádeček, místem spojeným se životem a smrtí prezidenta Václava Havla. Stezka seznamuje návštěvníky s historií lyžování Mladých Buků, ale také s historií obce a blízkého okolí. Návštěvníci se mohou kochat krásami Přírodního parku Hrádeček a výhledy na Východní Krkonoše. Stezka zavádí turisty na doposud málo navštěvovaná místa.  Mladé Buky jsou ideální výchozí bod pro turistiku, cyklistiku i nordic walking a v zimních měsících lákají na udržované běžecké stopy a sjezdovky.

Na vrchol Rýchor – pro zdatné cyklisty

Neskutečně krásné výhledy na masiv Krkonoš a cesty vedoucí nádhernou přírodou naleznete v okolí Mladých Buků. Zhruba devíti kilometrová trasa z Mladých Buků na vrchol hřebene Rýchor, překonává stoupání kolem 500 metrů. Od vlakové zastávky v Mladých Bukách Vás cesta zavede na úpatí Rýchor, kde vaší pozornost zaujme středověký kamenný most. Kolem bývalých zlatých dolů v Bártově lese pocítíte závan zlaté horečky, která se krajinou přehnala před staletími, dále strmě stoupáte po Vojenské cestě, po které před II. světovou válkou dopravovali materiál na stavbu liniového opevnění na Rýchorách. Po pětikilometrovém stoupání jistě nahlédnete do opravené ochranné kaple z roku 1874.
Další zastávkou pak bude myslivecká chata Pašovka, kde v 60. letech Míla Paša sepisoval svoje proslulé fejetony do časopisu Myslivost a tím dal chalupě také jméno.A to je již nejnáročnější stoupání za Vámi a cíl nedaleko. Občerstvit se po sportovním výkonu můžete na Rýchorské boudě, která je více než tisíc metrů nad mořem.

Největší odměnou vám bude pohled na Krkonoše z vyhlídky na Maxovce, kterou snadno najdete asi 100 metrů od Rýchorské boudy.

 Zdroj: Městys Mladé Buky

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1358. 10. Října 2006 byl obci navrácen titul městyse.
Ani v současné době nezapřou Mladé Buky svoji průmyslovou historii. Zde totiž byla postavena první mechanická přádelna lnu ve Střední Evropě. V minulosti zdejší obyvatelé pracovali převážně v textilním průmyslu.
Zřícenina hradu Břecštejn, kostel s farou, kamenný most z 16. století, opravené kapličky, naučné stezky a obnovené historické cesty nechají návštěvníky nahlédnout do tohoto malebného koutu východních Krkonoš. Ani kulturní záležitosti, zde nejsou popelkou. Na základě pověsti o založení Mladých Buků rytířem Martinem Witanovskkým lp. 1008, se pořádají slavnosti, které se staly velmi navštěvovanou akcí. Proslulé jsou i oslavy dne dětí a pálení čarodějnic.

Pokud bychom chtěli pozvat hosty do Mladých Buků, pak by to bylo určitě za nádhernou přírodou, která městys obklopuje.

Mladé Buky mají co nabídnout a jsou místem, kam se jistě budete rádi vracet.

Úřad městyse Mladé Buky, Telefon:499 873 110, 603 538 824, E-mail:podatelna@mestysmladebuky.cz, http://www.mestysmladebuky.cz