Česká mincovna získala za čtvrtstoletí své existence světové renomé a vysoký kredit. Například na přelomu tisíciletí získala v USA i titul Nejkrásnější zlatá mince světa v Jablonci ražená pamětní mince emitovaná Českou národní bankou v nominální hodnotě 10 000 korun nazvaná Nové město pražské. V letošním roce zde dokončili unikátní vysokohmotnostní minci pro ČNB s nominální hodnotou 100 000 000 korun.

Vedle českých korun v jablonecké mincovně také vyrábějí zlaté a stříbrné pamětní medaile. V licenci  zahraničních emitentů Česká mincovna razí pamětní a investiční zlaté a stříbrné mince. Obchoduje i s investičním zlatem ve formě slitků a s mincemi zahraničních partnerů, nejen z Vídeňské mincovny či Kanadské královské mincovny, ale v nabídce najdete Krugerrandy z Jižní Afriky,  American Eagle a další. Najdete tu tedy celý svět.

„Spolupracujeme s předními českými akademickými sochaři a medailéry. Máme kontakty na mladé umělce, absolventy jablonecké medailérské školy. Vedle vlastního emisního plánu připravujeme  ražbu medaile na klíč přesně podle přání a možností zákazníka do zlata, stříbra ale i obecného kovu. Samozřejmostí je nabídka certifikátů, obalů a dalších doplňků,“ doplnila Lenka Klimentová z České mincovny.

Zdroj: Youtube

Dominanty krajů a památná místa ve zlatě a stříbře

Při pohledu na Českou republiku není kraj, který by se nějakým způsobem neodrazil na produkci České mincovny. Zajímavým suvenýrem a dárkem trvalé hodnoty jsou repliky historických pohlednic s nejmenší zlatou mincí raženou v České mincovně. Najdeme tu několik dominant Prahy, Brna, Zlína, Liberce, Jablonce nad Nisou, Českého Krumlova a nově máme i Karlovy Vary s jejich vyhlášenou kolonádou. 

pohlednice a minceZdroj: Česká mincovna

Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou pravidelně vydává ucelenou sadu českých oběžných mincí, které jsou doplněny pamětním žetonem a uloženy do elegantního balení . Ani rok 2019, kdy naše koruna slaví 100. výročí existence, není výjimkou.

Stejně tak vzniká sada oběžných mincí v cyklu krajů, který je pro rok 2019 věnován Pardubickému kraji s pamětním žetonem. Pardubický kraj současně najdeme také na investiční stříbrné medaili z cyklu Statutární města a to o váze půl kilogramu a kilogram ryzího kovu. Do třetice „město perníku“ razíme do platiny v limitovaném nákladu 12 kusů o váze půl kilogramu. V cyklu slohů, jde tentokrát o renesanci, je představitelem zámek v Pardubicích.

Sada oběžných mincí ČRZdroj: Česká mincovna

Památky na seznamu UNESCO v platině

Sběratelsko-investiční cyklus dvanácti platinových mincí České mincovny s tématem památek UNESCO znázorní v roce 2019 brněnskou vilu Tugendhat a Třebíč – židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa. Dosud se cyklus věnoval historickému centru Českého Krumlova, Lednicko-valtickému areálu, Holašovicím, Zahradám a zámku v Kroměříži, Zámku a zámeckému areálu v Litomyšli, Kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře a historickému centru Telč.

Lednicko valtický areál - UnescoZdroj: Česká mincovna

Královéhradecký kraj se pyšní poctou Hančovi a Vrbatovi

Čechům nikdy nechybělo odhodlání, odvaha, pracovitost, kreativita, cílevědomost i smysl pro humor. Všechny tyto rysy se postupně objevují v devítidílném cyklu České mincovny „Příběhy naší historie“. První pamětní medaile z této série je věnována dvěma legendárním lyžařům – Hančovi a Vrbatovi – a jejich výjimečnému přátelství na život a na smrt, které dojímá i po více než 106 letech. Poslední den Hanče a Vrbaty – 24. březen 1913 – je pak dodnes připomínán jako Den Horské služby   

Hanč a VrbataZdroj: Česká mincovna

V Plzni vyrobili nejen auta ale také první letadlo 

První letadlo postavené v právě vyhlášeném Československu Bohemia B-5 vzniklo v Plzni ve znovu obnoveném předválečném Aviatickém sdružení Bohemia. Na nebi jej lidé poprvé viděli 27. dubna 1919. O dvacet dní později, v sobotu 17. května ale letoun po vítání prezidenta republiky T. G. Masaryka v Plzni při přistávacím manévru ztratil rychlost a těžce havaroval.

Tento motiv najdete na číslovaných zlatých medailích v limitované sérii pouhých 99 kusů. Jde o realizaci výtvarného návrhu medailéra a pedagoga Luboše Charváta, který v soutěži České národní banky na stříbrnou dvousetkorunu s tímto tématem získal 2. místo.

Česká mincovnaZdroj: Česká mincovna

Česká mincovna
U Přehrady 3204/61, 466 23 Jablonec nad Nisou
https://ceskamincovna.cz/