Setkali jsme se na začátku Mostecké ulice na konci května a oba stále čekali na prvního návštěvníka. Přitom paradoxně před vypuknutím epidemie měli hodně zájemců a byli po stránce recenzcí a hodnocení v top 5 nejlepších pražských Airbnb prohlídek. Pánové sice čekají, ale přitom už na okraji Karlova mostu, kde mají kancelář, nabízejí v místech, kde před časem proudily davy, zmrzlinu a pití. „Aspoň nějakou korunu musíme vydělat, udržet to tady při životě, naštěstí nemáme zaměstnance,“ utrousí Ondřej.

Oba se potkali před několika lety, kdy začali provázet především zahraniční turisty po Praze na tak často „propíraných“ segwayích, elektrokoloběžkách a elektrokolech. Provedli tímto způsobem po Praze tisíce turistů. Vloni ale nastal obrat. „Do té doby jsme byli součástí firmy právě na tento druh prohlídek, a tu jsme koupili. Segwaye dostaly stopku, jezdit smíme jen na Praze 6,“ říká Jakub. I nadále provázejí na elektrokoloběžkách a elektrokolech, jejich srdeční záležitostí se ale staly pěší prohlídky. V nich vidí kouzlo.

Jejich doménou je Malá Strana a historické centrum hlavního města. „Je tu přímý kontakt s návštěvníkem, je to taková klasika, jdeme, jdeme a jdeme. A u toho si povídáme a povídáme. Taky se zastavíme, dámě něco k jídlu a klidně i pivko. Trvá to tři hodiny a za tu dobu pusu nezastavím,“ usmívá se Jakub.

Ondra s Jakubem se rozhodli, že budou jiní, než většina průvodců. „Jsme tu především pro ty, kteří chtějí zažít Prahu jinak, než se tak většinou děje. My je sice dovedeme na ta známá místa, ale nechodíme hlavními ulicemi. Navíc po Praze vyrážíme ve skupinkách do maximálně deseti lidí,“ říká Ondra.

Před krizí měli denně většinou dvě skupinky zájemců ze všech koutů světa včetně Ameriky a Austrálie. Jakub mluví anglicky, německy a francouzsky, Ondra anglicky a španělsky. Na prohlídky se vydávají i Slováci a doslova u vytržení jsou domácí – Češi. “Když v polidu vidí ty pražské krásy, jen září,” říká Ondra.

Prohlídková trasa, kterou Jakub s Ondrou nabízejí, začíná u jejich kanceláře na Malé Straně. „Tam hostům nabídneme vodu, kafe, toaletu před cestou, pak jedeme tramvají ke Strahovskému klášteru, ochutnáme skvělé pivo v minipivovaru Sv. Norbert, vidíme knihovnu, kostel, výhled na Prahu, který každého ohromí. Míříme na náš oblíbený Nový svět, kolem Lorety, Černínského paláce, samozřejmě na Hradčanské náměstí, koukneme na výměnu stráží, i na město z Pražského hradu, jdeme dolů na Jánský vršek a končíme na Karlově mostě. Cestou povídáme o české historii, králích, o zajímavostech, chodíme vedlejšími uličkami, kde jsou moře zajímavých míst. A samozřejmě se stavíme na pivko a nějakou českou klasiku, kde turisté ochutnají utopence, plněné knedlíky, hermelín, zelňačku,“ popisuje Jakub pěší trasu. Detaily zájemce nalezne na webu airbnb.com/experiences/710334. Oba se rozhodli, že až do konce srpna nabídnou tuzemským zájemcům o prohlídky dvacetiprocentní slevu. Stačí se domluvit na email ojtours.prg@gmail.com.

Pokud přijdou zájemci na elektrokoloběžku, kratší trasa vede z Malé Strany k Petřínské rozhledně, do zahrad, kolem kláštera a hradu na Letnou a kolem úřadu vlády a Národního muzea zpátky na Karlův most. Delší trasa provede zájemce ještě kolem Štvanice, přes Pařížskou ulici, Staroměstské i Václavské náměstí a přes Kampu do cíle na Malé Straně.

Na Velikonoce měli v plánu nabídnout i druhou pěší trasu, která zájemce provede především uličkami a dvory na Starém Městě. Této myšlenky se nevzdali, jen se trochu v čase posunula.

Ondra se narodil v Praze, žil v Jičíně, do Prahy se opět dostal na vysokoškolská studia ekonomie, průvodcovstí bylo pro něho skvělým přivýdělkem. Prahu si zamiloval, zejména její historickou část. Vystřídal více zaměstnání, pracoval třeba ve velkoobchodě se spodním prádlem, v americkém Coloradu prodával vzdělávací produkty, v Brooklynu chodil s pejsky.  

Jakub se také narodil v Praze, žil v Dobříši, do Prahy, kde si oblíbil především Staré Město, jezdil často za prarodiči, jazyky a sportem. Vystudoval školu se zaměřením na výživu, pak hotelovou školu, pracoval v hotelích a byl i manažerem průvodcovské služby. Procestoval snad půlku světa. 

Oba dva jednoho dne zjistili, že jim je pohyb venku s turisty bližší než kancelářské profese a že průdovcovskou činnost chtějí dělat naplno. Že chtějí dělat s lidmi, kteří jsou na dovolené a podle jejich slov to jsou v té chvíli nejlepší lidé na světě, kteří se chtějí smát, být v pohodě, chtějí něco užít a zažít a nic jiného v té době neřešit. A tak vznikla jejich průvodcovská služba One Prague Tour. 

„Je to fajn pocit. K nám přicházejí lidé vysmátí a vysmátí se s námi loučí. To jsou pocity k nezaplacení,“ dodává Jakub a Ondra souhlasně kýve. Oba se těší. Na turisty…

JIŘÍ MACEK

ojtours.prg@gmail.com