Letní program na Špilberku nabízí pestrou škálu akcí – lidé mohou zhlédnout divadelní a taneční představení, poslechnout si operu, vážnou hudbu, ale také si užít párty s elektronickou hudbou. Rozpětí žánrů všech koncertů, které se letos v létě na Špilberku konají, sahá od rocku až po hip hop. Špilberk tak znovu bude muset potvrdit status nedobytného hradu, který odolá všemu. Zároveň Špilberk nabízí i výstavy Muzea města Brna. 150 let brněnského sportu ukazuje výstava „Branky Body Brno“, na níž je k vinění spousta medailí a trofejí, všech 13 titulů Komety, dobové sportovní náčiní a historické fotografie legendárních sportovců i klubů. Od 4. 7. bude ve východním křídle hradu výstava „Petr Stanický: Zpřítomnění místa“, která představí dílo tohoto mladého sochaře a výtvarníka. Muzejní historici také připravují výstavu „100 let Velkého Brna“ v Křížové chodbě Nové radnice, ta bude otevřená od 12. 7.

Ale zpět na Špilberk. Co všechno se tam v létě chystá? Na velkém nádvoří se třikrát představí Vojenský umělecký soubor Ondráš v rámci Večerů s Ondrášem. Dopoledne 18. 6. chystá nejlepší český folklorní soubor taneční divadlo pro děti s názvem Zatoulané pohádky a večer pro větší návštěvníky pořad Krajinou času. Dne 19. 6. pak soubor odehraje Ondrášovské putování. S programem Gipsy Fire vystoupí 20. 6. na velkém nádvoří Pavel Šporcl a Gipsy Way Ensemble. 21. 6. zahrají na hradě čeští rockeři Wohnout. Velký koncert na Špilberku společně odehraje 24. 6. Čechomor, Martina Pártlová a Kumpanovi muzikanti. S rockovou hororovou operou Vymítač se 25. 6. představí Kamil Střihavka. Společně vystoupí 27. 6. i Dagmar Pecková, Hradišťan a Spirituál kvintet. Flamenkový festival Ibérica uspořádá 28. 6. na Špilberku svůj galakoncert. Na své si přijdou i starší posluchači – na hradě se totiž bude konat 26. 6. galakoncert Dua Jamaha a jejich hostů. Dojde i na operu – Národní divadlo Brno odehraje 30. 6. La traviatu, 4. 7. Polskou krev a 6. 7. Toscu.

Od 17. 7. do 11. 8. se Špilberk stane dějištěm tradičních Letních shakespearovských slavností. Na programu jsou hry Veselé paničky windsorské, Zimní pohádka, Komédia omylov, Dobrý konec všechno spraví, Mnoho povyku pro nic a Hamlet. Dočkají i milovníci vážné hudby – Filharmonie Brno opět pořádá Mezinárodní hudební festival Špilberk, a to od 14. do 22. 8. Vedle klasiky a kinokoncertů dojde i na klezmer nebo poctu Miloši Formanovi. Hrad čeká i párty ve stylu house a elektro – 24. 8. zahraje DJka Nora En Pure. Přelom prázdnin bude znovu patřit Národnímu divadlu Brno, které chystá 27. 8. Carmen, 29. 8. Lazebníka sevillského, 31. 8. Polskou krev, 1. 9. Nabucca a 3. 9. La traviatu. Dne 12. 9. zahraje jazz rocková kapela Stromboli.

Špilberk má ještě jedno pódium přímo na hradbách na tzv. letní scéně, kde promítá letní kino a kde se bývají i koncerty. Zahrají tam Poletíme? (27. 6.), Tata bojs a Ghost of You (4. 7.), DESmod (11. 7.), Tom Jegr & Gang a Charlie The Bomber (18. 7.), Zrní (25. 7.), Billy Barman (28. 7.), David Koller (1. 8.), Reno Divorce a Supertesla (6. 8.), Pokáč a Petržela (8. 8.), Morčata na útěku (15. 8.), Balkan Bashavel (18. 8.), Prago Union (22. 8.), Mucha (29. 8.), Pipes and Pints (5. 9.), Trubadůři (6. 9.) nebo Anna K. (12. 9.). Mezi všemi akcemi se jedna vymyká, jde totiž o tu největší v sezóně. Tradiční akci „Špilberk žije“, při níž se otevírá celý hrad se zábavným programem pro celou rodinu, chystá Muzeum města Brna o víkendu 7. a 8. 9.

Více na www.spilberk.cz.