Vstoupíte do něj nádhernou Žateckou branou, lemovanou z obou stran dosud zachovalými středověkými hradbami. Město bylo založeno Přemyslovci v polovině 13. století na zemské cestě z Prahy do Norimberka a Lipska a na jeho středověkém rázu je to stále znát. Již zdálky řídí vaši cestu nezaměnitelná silueta střechy chrámu sv. Mikuláše, posledního monumentu stavitele Benedikta Rejta, jejíž tvar připomíná natažené plachtoví lodi. Prohlédnout si zde můžete nejen bohatě zdobený interiér samotného chrámu, ale z bočního vchodu také vystoupat po 182 schodech na ochoz chrámové věže, v jehož závěru navštívíte miniaturní byt hlásného, který zde bydlel společně se svou ženou, králíky a kozou, či původní prvorepublikový betlém. Samotný ochoz potom nabízí nádherný pohled na město a blízké vrchy Středohoří, až po vzdálené Krušné hory.

Pohled z ochozu věžeZdroj: Město Louny

V uceleném, hradbami uzavřeném městském centru se setkáte např. s dochovalým středověkým portálem domu Sokolů z Mor, renesanční budovou zvanou „Daliborka“ či novorenesanční stavbou současné radnice.

Mírové náměstíZdroj: Město Louny

Přírodní zvláštností města je minerální pramen Luna, který ve městě vyvěrá hned na několika místech a je doporučován zejména při poruchách trávicího traktu a kožních problémech.

Pramen LunaZdroj: Město Louny

Moderní umění a Louny

Louny jsou spjaté s činností skupiny moderních výtvarných umělců, jejíž díla zde potkáte téměř na každém kroku. Nejnovější instalací je černobílá piazzetta Zdeňka Sýkory, vytvořená dle původní opony zdejšího Vrchlického divadla v roce 2019.

Vrchlického divadlo a piazzettaZdroj: Město Louny

Městské koupaliště a Pavilon A

 Nedaleko městského centra můžete v letních měsících navštívit areál městského koupaliště s několika vodními atrakcemi a tobogány či využít k procházce rozlehlé Masarykovy sady s architektonicky oceňovanou stavbou Pavilonu A a její jedinečnou kavárnou.

Na opačné straně města se rozkládá další ojedinělá architektonická koncepce, tzv. Kotěrova kolonie, kterou významný český stavitel započal éru populárních zahradních měst v tehdejším Rakousku – Uhersku.

Kotěrova kolonieZdroj: Město Louny

Okolí Loun poskytuje mnoho možností k pěší turistice, cykloturistice i autoturistice, při níž lze navštívit různá zajímavá místa (Oldřichův dub v Peruci, archeoskanzen v Březně, magický chrám v Panenském  Týnci, zámek Nový Hrad v Jimlíně aj.). Turistům je k dispozici Městské informační centrum, které sídlí v ulici Pražská 95, a své služby nabízí sedm dní v týdnu, v sezoně denně do 17 hodin.

Vydejte se poznat krásu měst Českého Středohoří a navštivte nás v Lounech, bude nás těšit!

  

Městské informační centrum Louny

Pražská 95, 440 01 Louny

telefon: +420 415 621 102

e-mail: info@mulouny.cz

http://www.louny.eu/

fb: Infocentrum louny