Nejstarší stavbou areálu je v Evropě unikátní osmiboká Pohřební kaple sv. Anny https://www.icostrov.cz/kaple-sv-anny/. Na ní navazuje kostel Zvěstování Panny Marie https://www.icostrov.cz/kostel-zvestovani-panny-marie/, ve kterém je situována expozice církevního umění západního Krušnohoří s doplňkovou výstavou Zničené kostely na Karlovarsku. Díky skvělé akustice se zde konají vyhledávané koncerty nejrůznějších žánrů.

Zdroj: Město Ostrov

Proti kostelu stojí kaple sv. Floriána https://www.icostrov.cz/kaple-sv-floriana/, dnes památník veškerého násilí na Ostrovsku. Vedle pomyslné křížové cesty historie, kterou ostrov prošel je zde umístěn originál křížové cesty, kterou potají vytvořil politický vězeň akademický sochař Jaroslav Šlezinger v dvě svého věznění v lágru ve Vykmanově.

kaple sv. FlorianaZdroj: Město Ostrov

Architektonikou perlou je zde kaple Panny Marie Ensiedelnské https://www.icostrov.cz/kaple-panny-marie-einsiedelnske/, postavená podle švýcarského originálu jako poděkování z uzdravení němého dítěte.

kaple EinsiedelnskáZdroj: Město Ostrov

Nepřehlédnutelná je budova klášterního konventu s rajským dvorem, kde byla původně piaristická kolej, později působiště Sester křesťanské lásky a dnes slouží jako městské byty. Ve své době zde studovaly osobnosti jako hudební skladatel Johan Caspar Ferdinand Fischer https://www.icostrov.cz/johan-caspar-ferdinand-fischer/, fyzik Johan Josef Loschmidt nebo úspěšná prvorepubliková herečka Zita Kabátová.

Za návštěvu rozhodně stojí také Klášterní zahrada jako ideální místo pro odpočinek a pořádání kulturních akcí.

Od padesátých let 20. století sídlil v areálu vojenský útvar, za jehož trvání barokní stavby zchátraly a byly téměř zničeny. Rozsáhlá rekonstrukce klášterního areálu v letech 2001 – 2007 začala psát novou historii kláštera. Téměř z trosek byly obnoveny památky a vdechnut jim byl nový život, a to do takové míry, že to mnozí návštěvníci přirovnávají k zázraku. Všechny stavby, s výjimkou klášterního konventu, jsou dnes otevřeny veřejnosti jako zcela mimořádná muzeální expozice. 

 

Otevírací doba:

Vstupné:
Dospělí 50 Kč, děti do 6 let vstup zdarma
od 1. 6. do 31. 8. 2020 vstup do expozic za 1 Kč
Otevírací doba:
út – ne 10.00 – 18.00 hod.
Kontakt:
Klášterní 145, Ostrov

+420 728 801 124
klaster@dk-ostrov.cz

Město Ostrov 
Jáchymovská 1
363 01 Ostrov