Všechny historické památky jsou v Jilemnici od sebe vzdálené doslova pár metrů. Náměstí vévodí historická kašna a budova radnice s věží z počátku 18. století, která je dominantou celého města.

V radniční věži se skrývá i jeden unikát – odbíjecí hodiny. Říká se o nich, že jsou nejupracovanějšími hodinami v Evropě. Odbíjejí za den celkem 1020 krát. Systém odbíjení zájemcům rádi vysvětlí průvodci z informačního centra. Stačí jen navštívit informační centrum na náměstí a prohlídku si domluvit.

Jedním z dalších skvostů nedaleko náměstí je Zvědavá ulička – jedinečný soubor staveb lidové architektury z 18. století. Každá z malebných chaloupek je o něco málo více vysunuta do ulice, než ta sousední. Traduje se, že kvůli tomu, aby tehdejším obyvatelům neunikla žádná novinka.

Další památkou, kterou rozhodně stojí za to navštívit, je jilemnický zámek hraběcího rodu Harrachů.
V současnosti je zámek sídlem Krkonošského muzea s mnoha stálými i doprovodnými expozicemi.

Jedinečná expozice Bílou stopou návštěvníky seznámí s počátky lyžování v českých zemích,  nahlédnout mohou také do života českého kavalíra Jana hraběte Harracha. Oblíbeným exponátem je také unikátní hrající mechanický betlém Jáchyma Metelky. Po celý rok nabízí muzeum i řadu krátkodobých výstav a tematických přednášek.

K pohodové procházce láká také přilehlý zámecký park s mnoha odpočinkovými zónami s vyžitím pro děti i dospělé.

Sportovní nadšenci mohou v Jilemnici využít nabídku aktivit v areálech Sportovního centra. Zrekonstruovaný bazén v centru města  nabízí přes léto zvýhodněné vstupné i relaxaci v solné jeskyni a sauně.

Nové asfaltové tratě i zázemí Všesportovního areálu Hraběnka  jsou ideální pro in-line brusle, kola nebo koloběžky. Umístění areálu uprostřed přírody vybízí nejen ke sportu, ale také k procházce s rodinou nebo psím mazlíčkem.

Novinkou letošního léta v Jilemnici je umělá lezecká stěna, která je vysoká devět metrů s mnoha úrovněmi cest pro nadšené děti i dospělé.

Další aktivity, informace o památkách nebo vhodnou trasu výletu pomohou návštěvníkům vybrat ochotní pracovníci informačního centra na náměstí.

Přiďte pobejt!

Město Jilemnice, Masarykovo náměstí 82, Jilemnice, 51401, http://www.mestojilemnice.cz/cz/