Významnou památkou lidové architektury je bývalý mlýn, nyní Muzeum Na Mlýně, kde jsou umístěny v původních obytných prostorech historické exponáty a v letošním roce byla nově instalována archeologická expozice ze sbírek místního rodáka Milana Daňka. Tradicí se v červnu stalo Pečení chleba v kamenné peci a v září Vaření trnek spojené s jejich ochutnávkou.

Vítá vás Vesnice roku 2018Zdroj: archív obce Dolní Němčí

Milovníci folklóru a lidových tradic se mohou každý druhý rok první květnový víkend zúčastnit krojovaných Hodů s právem a v polovině srpna Dožínek, které se konají jednou za čtyři roky. V areálu Myslivecké chaty se v červenci koná Červencová noc se zvěřinovými specialitami a v srpnu Štrúčkobraní (soutěž o nejlepší česnečku).

Krojovaní v Dolním NěmčíZdroj: archív obce Dolní Němčí

Nejen na historii a památky, ale i na místní spolky je obec skutečně bohatá. Mezi ně se řadí Sbor dobrovolných hasičů, Myslivecký spolek Lanka, Český zahrádkářský svaz či Český svaz chovatelů poštovních holubů, Včelařský spolek a ČSOP Pantoflíček. Sportovní vyžití nabízí Fotbalový klub, Klub stolního tenisu a Šachový klub. Folklorní tradice v obci udržují Dechová hudba Dolněmčanka, Národopisný krúžek Dolněmčan, Mužský pěvecký sbor Dolněmčané, Ženský pěvecký sbor Tetičky z Dolněmčí, Dětský národopisný krúžek Dolněmčánek a Folklorní soubor Oldněmčan.

Radost z výhryZdroj: archív obce Dolní Němčí

Aktivně se na kulturním životě podílí také taneční skupina Retrobabky, Schola Nekonečno či Chrámový pěvecký sbor. Příznivce šifrovaček a tajemství potěší Lucké hledačky. Zájemci se mohou ubytovat v penzionu Rozkvět s kapacitou 29 lůžek. Ke sportovnímu vyžití slouží víceúčelové hřiště, bazén se saunou, squashový kurt, workout, discgolfpark v hájku a dětská hřiště pro nejmenší. Obec má vybudovanou síť cyklostezek napojených na Bílé Karpaty, Luhačovice a Baťův kanál. Nejbližší akce v roce 2020–18. 7. Červencová noc, 1. 8. Štrúčkobraní, 22. 8. Hasičské odpoledne pro děti a 5. 9. Vaření trnek.

Nově vybudovaná nádrž LOUKYZdroj: archív obce Dolní Němčí

 

Pro turisty: https://www.dolni-nemci.cz/virtualni-prohlidka/

www.dolni-nemci.cz

  

 Obec Dolní Němčí, Nivnická 82, 687 62 Dolní Němčí