Zámek Slavkov-Austerlitz patří podle odborníků z CzechTouris mu mezi nejkrásnější neobjevené památky v Česku. A opravdu stojí za to tuto mohutnou barokní památku navštívit. Zámekje proslavený zejména jako útočiště Napoleona Bonaparte po bitvě tří císařů. Můžete zde prožít pocity, které slavný vojevůdce zažíval, když ze zdejšího balkónu přednesl projev své vítězné armádě. To ale není zdaleka všechno, co vás v malebném městečku 20 kilometrů od Brna čeká. Připraveny jsou moderní zážitkové programy pro rodiny s dětmi, bezbariérový přístup do prohlídkových tras i rozmanité možnosti pohodových vycházek spojených s gastro zážitky i místním oceňovaným pivem.

A přestože dnešní doba moc nepřeje megaakcím, nudu ve Slavkově nezažijete. Pokud se do malebného městečka vydáte o víkendu, vždy se tam bude něco příjemného dít – ať už to budou farmářské trhy, divadla, kostýmované pohádkové prohlídky nebo historické akce s napoleonskou tematikou. Navíc tuto sezónu si můžete zámek užívat o víkendech až do 19.00.Doporučujeme si lístky rezervovat v klidu doma na www.zamek-slavkov.cz/predprodej Podívejte se taky na nejbližší akce ve Slavkově ZDE

Když už jsme u toho, proč je Slavkov skvostem – budete asi překvapeni, jak nádhernou památku objevíte. Může za to nejen bohatství a vkus nejznámějších majitelů – rodu Kouniců. Ale také postupné citlivé opravy, které vyvrcholily právě v tomto roce. Návštěvníci můžou obdivovat například nový čínský altánek, po soumraku je zámek nádherně nasvícený. Opraveny jsou i historické zdi v zámeckých valech i v parku. Zámek má také jako jediná jihomoravská památka tohoto druhu k dispozici výtah vedoucí do hlavní prohlídkové trasy.

Zdroj: Youtube

Co můžete ve Slavkově dělat s dětmi?

Objevte tajemství kamenných bohů
Znáte to – přijdete s dětmi do krásného parku plného barokních soch, jenomže mlčící kamenné postavy jsou poslední, co by je zajímalo. Ale co kdybyste dětem řekli, že některé z nich vypráví příběh a ukrývají tajemství? A že za vyluštění tajenky, kterou jim napoví mlčící antičtí bohové, získají v místní kavárně nebo cukrárně dárek? Zkuste si na pokladně zámku vyzvednout herní mapu „Příběhy do kamene tesané“ a objevujte s dětmi tajemství, která měla zůstat navždy skrytá.

Vyřešte Šifru pana knížete!
Nesahat, nemluvit, nešoupat nohama! Tak toto na prohlídce určené pro děti neuslyšíte. Naopak. Osahávat rekvizity, hledat šifru, převlékat se za prince nebo princeznu, smát se … to vše je povoleno a dělá nám to radost!

Děti si mohou na prohlídku zapůjčit kostým a vžít se do role vyšetřovatelů záhady na zámku. Nově se však setkají s příběhem, který je inspirován skutečnými událostmi a přiblíží jim význam rodu Kouniců na habsburském dvoře a tím i jejich přínos v politickém dění Evropy. Děti se ve zjednodušeném pojetí dozví něco z historie a budou řešit zajímavé úkoly s pracovními listy, které je dovedou k překvapivému závěru.

Dětská dílna plná stavebnic
Seva – stavebnice, která nechyběla v dětských pokojíčcích žádného z rodičů. Až do 15. srpna můžete dětem ukázat, s čím jste si jako malí hrávali. Na výstavě Svět kostiček se můžete podívat na to, co všechno se dá s českým „legem“ vykouzlit a pak se to v dílničce pokusit vyrobit. Třeba zjistíte, že dánská legenda už není inJ

Hýbejte se v parku!
Slackline, badminton, pétanque, střílení z luku… půjčte si za dvacku na Infocentru některou z těchto věcí a v parku vás to bude bavit mnohem víc. A pokud jste ještě větší fajnšmekři, pak si vezměte golfové hole a zkuste si zahrát tento elegantní sport v nádherném prostředí obklopeném staletými stromy…

Trochu strachu v zámeckém podzemí
Slavkovský zámek ukrývá neuvěřitelné podzemí! Pokud se nebojíte, sestupte do něj a zažijte zde atmosféru středověkého mučení a trestání. Expozice Právo útrpné s multimediálními efekty, nářkem, pravými roubíky i skřipcem je zde pro všechny odvážné děti a jejich rodiče…

Prší? Nevadí! Kryté dětské hřiště vás zahalí.

Přijeli jste do Slavkova v deštivý den? Nevadí! Pokud už budete mít postavenou Eiffelovu věž ze Sevy, vaše ratolesti si budou chtít odpočinout od vladařských povinností na zámku i strašidelných příběhů v podzemí, můžete se vydat k nedaleké restauraci u golfového areálu. V suterénu zde najdete kryté dětské hřiště plné trampolín, kuliček a prolézaček. A vy si u dovádění svých dětí můžete dát dobrou kávu i se zákuskem  https://www.hotelausterlitz.cz/detske-hriste/

Procházky za dobrým jídlem a pivem

Zámeckou dobrotu do ruky nebo kávu s vynikajícím dortem na zahrádce s výhledem do francouzské části parku? Můžete mít obojí. Pak se můžete krásnou procházkou přemístit ke golfovému areálu na výborný oběd…. nebo do místního Slavkovského pivovaru na oceňovanou dvanáctku. Ve Slavkově můžete strávit pohodový den, kamkoli se vydáte. Mrkněte na: https://www.slavkovak.cz/turisticke-cile/

Neobjevený cykloráj, který zvládne celá rodina

Rádi s dětmi nebo se svým partnerem trávíte víkendy na kole? Tak to jste ve Slavkově správně. Jakmile se nabažíte historických krás, dáte si zmrzlinu šlápněte do pedálů směrcyklostezka do Hodějic. Po pohodové asfaltové cyklostezce se dostanete do cykloráje zvaného Ždánický les. Cyklotrasy vedené nádhernou přírodou, restaurace připravené na cyklisty nebo dětské hřiště na ekofarmě plné koní, ovcí a oslů… https://www.gofrombrno.cz/davne-pribehy

Kontakt:
Zámek Slavkov - Austerlitz, tel. pokladna: +420 544 227 548
e-mail: info@zamek-slavkov.cz , www.zamek-slavkov.cz
Otevírací doba: každý den (včetně pondělí) od 9.00 do 17.00 o víkendech (včetně pátku) do 19.00

Online rezervace: http://vstupenky.zamek-slavkov.cz/zamek-slavkov/list
Informace o prohlídkách a vstupném : http://zamek-slavkov.cz/info-pro-navstevniky/prohlidkove-trasy-a-vstupne
Kontakt pro média: Veronika Slámová, Veronika.slamova@slavkov.cz 725 977 802

Zámek Slavkov - Austerlitz

národní kulturní památka

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. Znám je především jako rezidence významného rodu pánů z Kounic a jako místo, poblíž něj se v roce 1805 odehrála Bitva tří císařů (neboli bitva u Slavkova).

Historie dnešního barokního zámku začíná ve 13. století, kdy zde podle dochovaných písemných záznamů již existovala komenda řádu německých rytířů. Později se zámek stal sídlem rodu Kouniců, jejichž nejvýznamnější představitelem byl Václav Antonín hrabě Kounic-Rietberg, říšský kníže, státní ministr, kancléř Marie Terezie, Leopolda II., Josefa II. a Františka II. Dnes je vlastníkem zámku město Slavkov u Brna a zámek byl v roce 2008 vyhlášen národní kulturní památkou.

V současné době je veřejnosti přístupné téměř celé první patro zámku. Jeho instalaci tvoří části kdysi rozsáhlé kounicovské galerie. Sto patnáct komnat s bohatou uměleckou výzdobou reprezentuje italské pojetí zámeckého životního stylu od raného baroka až po období klasicismu. Mezi nejkrásnější místnosti patří Sál předků, Rubensův sál a kaple sv. Kříže. Unikátem je centrální oválný sál zvaný Historický, kde po Napoleonově vítězství v bitvě u Slavkova (2. 12. 1805) bylo podepsáno příměří mezi Francií a Rakouskem.

Přístupné je i podzemí slavkovského zámku, které představuje unikátní prostory dvou pater zámeckých sklepů, systému spojovacích chodeb, schodišť, hospodářské zázemí s pekárnou a pomocnou kuchyní. Pokud se nebojíte středověké atmosféry se vším všudy, pak zde můžete zažít expozici Právo útrpné, která seznamuje s příběhy Slavkovanů odsouzených k mučení nebo rovnou na smrt.

Přilehlý park s bohatou sochařskou výzdobou a několika bazény byl navržen ve stylu francouzských barokních zahrad a patří k nejvýznamnějším ukázkám historické zeleně na Moravě. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Zámek Slavkov - Austerlitz je možné využít jako místo pro pořádání svateb, firemních akcí, večírků a akcí všeho druhu. Několik výstavních prostor nabízí možnost doplnit prohlídku zámku také o návštěvu některé z četných výstav, které zámek v průběhu roku pořádá. Velmi oblíbené jsou vzpomínkové akce konané u příležitosti výročí bitvy u Slavkova.