Jednotlivé konstrukce v sobě nesou komplexní informace o typech a variantách krovů v řádu stovek let, a to v jednom prostoru – v městských domech na chebském náměstí.

Navštívit a poznat tak bohatý komplex krovů je možné pouze v Chebu.

NOVÁ PROHLÍDKOVÁ TRASA “Pod střechami chebských domů”

Turistické infocentrum města Chebu Vás zve na prohlídkovou trasu, která Vás provede po půdách městských domů na chebském náměstí. Představíme Vám technickou památku vysoké historické hodnoty - krovy zkonstruované v různých staletích, představující jedinečnou řemeslnou zručnost a geometrickou představivost našich předků.

www.historickycheb.cz

Cheb - trasa 'Pod střechami chebských domů'Zdroj: Karlovarský kraj

Chebský hrad

Chebský hrad je unikátem mezi českými hrady. Jde o ojedinělou ukázku říšské falce, jediného reprezentanta tohoto typu hradní architektury na našem území.

Pachelbelův dům

Budova muzea v Chebu, dříve známá jako Pachelbelův dům, stojí v dolní části náměstí, přímo pod Špalíčkem. Dům byl poprvé písemně zmíněn již roku 1390 a patří k nejstarším měšťanským domům s gotickým portálem. V roce 1600 byl renesančně přestavěn. Nejvýrazněji se do chebských i evropských dějin zapsal tím, že v něm byl 25. února 1634 zabit vrchní velitel císařských vojsk, generalissimus Albrecht z Valdštejna, což připomíná pamětní deska.

Kostel svatého Mikuláše

Kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty je katolický farní kostel, zároveň i nejstarší existující kostel v Chebu. Nachází se na Kostelním náměstí, kousek od severovýchodního rohu náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Cheb  - kostel sv. MikulášeZdroj: Karlovarský kraj

Františkánský klášter a křížová chodba

Františkánský klášter s unikátní křížovou chodbou, která se nachází v jeho útrobách, se řadí k nejkrásnějším místům města Chebu. Původní klášter minoritů byl založen spolu s přilehlým kostelem Zvěstování Panny Marie kolem poloviny 13. století.

Špalíček

Na historickém náměstí Krále Jiřího z Poděbrad stojí jeden z hlavních symbolů chebské architektury – Špalíček. Tyto zajímavé, částečně hrázděné domky začaly vznikat už ve 13. stol. v závislosti na potřebách místních kupců, na místě kramářských bud a masných krámů.  Celý komplex byl ale dokončen až v 15. stol.

Cheb - ŠpalíčekZdroj: Karlovarský kraj


Karlovarský kraj
Závodní 353/88 
360 06 Karlovy Vary