Starobylý hrad Karlštejn každoročně přiláká desetitisíce turistů. Jeho zajímavá historie, kterou provází mnohá tajemství a pověry, láká k návštěvě nejen turisty z Evropy, ale i Japonska a jiných vzdálenějších států. „Japonští turisté jsou na doteky, proto si i při prohlídce hradu rádi všechno osahají. Evropané toto nedělají. Všechny turisty ale nejvíce zajímají drby z historie. Ptají se například na Noc na Karlštejně. Zajímá je, jak se natáčela a co je na ní pravdivé,“ uvedl jeden z dlouholetých průvodců na Karlštejně Zdeněk Němec.

Jak uvedl, turisté chtějí hlavně vědět, zda je pravda, že na Karlštejn v době vlády Karla IV. nesměly ženy. „Není to pravda. Tuto pověru turistům vyvracíme a snažíme se jim vysvětlit, že vznikla z faktu, že tenkrát ženy na Karlštejně nesměly do Velké věže,“ objasnil skutečnost Zdeněk Němec. Na Karlštejně provází turisty už devět let.

Výlet do Karlštejna a prohlídka starobylých prostor hradu se pro mnohé příznivce historie stala letitou tradicí. „V Karlštejně je nádherně. S manželkou sem jezdím už více než deset let a to několikrát do roka. Zamilovali jsme si místní vinobraní a na jaře si nenecháme ujít prohlídku hradu. Jsme vždy zvědaví, co nového nás zde čeká. Letos jsme byli uchváceni z císařské koruny. Kdysi jsme ji viděli ve Vídni a replika je od ní k nerozeznání,“ uvedl s nadšením Jiří Sekal.

Turisté mohou na Karlštejně navštívit dvě prohlídkové trasy. V současné době je ale otevřena jen jedna z nich. „Je to ta základní a otevírá se už 27. února. Návštěvníky seznamuje s průřezem historie hradu. Je samozřejmě zaměřena na Karla IV., na jeho dobu a na jeho soukromé reprezentační prostory. Turisty provázíme Rytířským sálem a Malou Mariánskou věží. Druhý prohlídkový okruh se otevírá zpravidla jen na čtyři měsíce, a to v létě, kdy jsou příznivé klimatické podmínky. Kaple sv. Kříže je velmi choulostivá na vlhkost,“ informoval zástupce kastelána hradu Karlštejn Lukáš Kunst.

V těchto dnech si mohou turisté na Karlštejně prohlédnout repliky dvou světoznámých korun. „Replika císařské koruny je zatím stále vystavena společně s českou korunou v klenotnici na první prohlídkové trase a turisté jsou z ní uchváceni,“ upozornil Lukáš Kunst.